PKN Orlen: Niepewność wokół rozmów gazowych podnosi ceny

25 września 2019, 13:15 Alert
Iweta Opolska. Fot. Wojciech Jakóbik:BiznesAlert.pl
Iweta Opolska. Fot. Wojciech Jakóbik:BiznesAlert.pl

Jak szaleją ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii? Przyjrzała się im Iweta Opolska, dyrektor Biura Handlu Gazem PKN Orlen, która przeanalizowała zmiany cen w ostatnich dwóch latach.

PKN Orlen na V Kongresie Energetycznym

Podczas V Kongresu Energetycznego we Wrocławiu pod patronatem BiznesAlert.pl analityczka PKN Orlen opisywała zmiany cen gazu na TGE. Jesienią 2017 roku ze względu na bliskość sezonu grzewczego rosły ceny gazu ziemnego, nawet o 39 procent z 70,10 do 97,20 PLN/MWh. Powodem dodatkowego wzrostu był wzrost cen ropy naftowej i węgla. Podaż, ograniczana przez awarie na norweskiej infrastrukturze, nie nadążała za rosnącym popytem.

W grudniu 2017 roku cena wzrosła dodatkowo na kilka dni przez wybuch gazociągu odprowadzającego gaz z hubu Baumgarten do Europy Zachodniej. Rynek zareagował paniką, ale szybko się uspokoił. Analityczka wskazała, że historyczna fala mrozów w styczniu i lutym 2018 roku podniosła ceny do jeszcze wyższych poziomów. W Polsce było to powyżej 200 PLN/MWh, bo znów zabrakło gazu na rynku. – LNG nie płynęło do Europy, a magazyny były puste – poinformowała Opolska.

Tymczasem wiosną 2018 roku rozpoczął się systematyczny wzrost cen gazu trwający aż do września. – Zimowy wyskok zapotrzebowania na gaz spowodował, że magazyny były puste – wskazała autorka analizy. Dodatkowym czynnikiem wzrostu cen była rosnąca cena uprawnień do emisji CO2 (o prawie 100 procent).
Od połowy października ceny gazu zaczęły spadać o 68 procent z 123,60 do 39,90 PLN/MWh, aż do lipca 2019 roku. Było tak ze względu na istotne zapasy gazu zebrane na wypadek powtórzenia się fali mrozu i pojawienia się w Europie coraz więcej LNG przez spadające ceny w Azji uatrakcyjniające kierunek europejski.

Z analizy PKN Orlen wynika, że jesienią 2019 roku cena utrzymuje się na niskim poziomie, ale jest „wysoce zmienna”, szczególnie na rynku SPOT. – One się zmieniają pod naporem informacji zewnętrznej – wskazała Opolska. To zwiększenie ograniczenia wydobycia gazu ze złoża Groningen, ograniczenie dostaw przez gazociąg OPAL wskutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowe problemy energetyki jądrowej we Francji, które zostały potem zdementowane, a także atak na rafinerie Arabii Saudyjskiej.

Powodem utrzymywania się niepewności na rynku gazu jest nieznany los dostaw gazu przez Ukrainę zależny od tego, czy zostanie zawarty nowy kontrakt przesyłowy – oceniła Iweta Opolska z PKN Orlen.

Wojciech Jakóbik

Rusza V Kongres Energetyczny we Wrocławiu. OZE będzie jednym z głównych tematów (RELACJA)