Izrael jest coraz bliżej sfinalizowania planów eksportu gazu ziemnego do Europy, a decyzja w sprawie trasy transportu zostanie wydana w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy, oznajmił w poniedziałek premier Benjamin Netanjahu po spotkaniu ze swoimi greckimi i cypryjskimi odpowiednikami.
Prezydent Cypru Nikos Christodoulides oraz premierzy Izraela i Grecji: Benjamin Netanjahu i Kyriakos Micotakis dyskutowali w poniedziałek podczas szczytu w Nikozji na Cyprze o współpracy gospodarczej, w tym eksporcie gazu z Izraela przez Cypr i Grecję do państw europejskich.
Grecy i Cypryjczycy opowiadają się za skróconym rurociągiem, który miałby pompować gaz z Izraela do terminalu Cyprze, gdzie następnie byłby skraplano w postaci LNG i przesyłany dalej do Europy.
Proponowany terminal stanowi alternatywę dla wspieranego przez Amerykanów rurociągu wschodniośródziemnomorskiego, który miałby przesyłać gaz bezpośrednio z Izraela na Cypr, a następnie do Grecji.
Izrael również w dalszym ciągu aktywnie rozważa budowę rurociągu do Turcji i rozważa budowę własnego pływającego terminala do skraplania surowca.
Oprócz eksportu gazu ziemnego przywódcy omówili plany podłączenia Izraela do planowanej linii energetycznej EuroAsia Interconnector. W swoich uwagach na konferencji prasowej Netanjahu powiedział, że „idziemy do przodu z kablem elektrycznym” oraz że „Izrael stanie się częścią globalnego systemu elektrycznego”.
W ostatnich 10 latach w Izraelu nastąpiły odkrycia stawiające ten mały kraj w rzędzie największych światowych potentatów zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Są one tak duże, że dla potrzeb tego kraju starczą na kolejne tysiąclecie, dlatego przewiduje się ich eksport przede wszystkim do Europy i na Daleki Wschód.
Izrael chce podwoić produkcję gazu w nadchodzących latach i połączyć się z nowymi rynkami, w tym z Europą, która poszukuje nowych źródeł dostaw w związku z stopniową rezygnacją z gazu rosyjskiego. Przypomnijmy – przed agresją na Ukrainę Rosja rozpoczęła kryzys energetyczny w Europie ostro obniżając dostawy niebieskiego paliwa.
The Times of Israel / Jacek Perzyński
Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce to już 97 procent