EnergetykaRopa

Jastrzębski: Lotos chce umowy na ropę z Iranu. Podpis możliwy w 2018 roku

Marcin Jastrzębski

Marcin Jastrzębski. Fot. LOTOS

Prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski przyznał w rozmowie z agencją Reuters, że po modernizacji Rafinerii Gdańsk w ramach projektu EFRA będzie chciał podpisać kontrakt długoterminowy z Iranem. Dodał, że spółka rozmawia o sprowadzeniu kolejnych 2 mln baryłek ropy irańskiej.

W zeszłym roku Lotos odebrał pierwsze dostawy ropy z Iranu w ilości 2 mln baryłek. – Negocjujemy dostawy ciężkiej ropy z Iranu – przyznał Jastrzębski w rozmowie z Reutersem. – Oceniamy, że dostawy dwóch milionów baryłek dotrą do portu w Gdańsku na początku maja.

Prezes poinformował, że do podpisania umowy długoterminowej mogłoby dojść po zakończeniu inwestycji w modernizację Rafinerii Gdańskiej wartej 2,3 mld złotych w 2018 roku. Dostawy irańskie mogłyby stanowić istotny czynnik dywersyfikujący, bo w 2016 roku import z jednego kierunku – z Rosji – stanowił 75 procent zakupów firmy.

W 2016 roku Grupa Lotos ogłosiła pięcioletnią strategię w ramach której przewiduje inwestycje warte 9,4 mld złotych w latach 2017-2022. – Chcemy stopniowo podnieść poziom dywidend i osiągnąć ten notowany w innych spółkach sektora. Będziemy się o to starać, choć tempo wzrostu pozostaje niepewne – powiedział Reutersowi prezes Lotosu.

EFRA – efektywna rafinacja

Na stronie spółki można przeczytać, że Grupa Lotos uzyskała 7 marca 2015 roku pozwolenia na budowę podstawowych instalacji kompleksu koksowania – DCU i CNHT. Natomiast 24 lutego Urząd Miejski w Gdańsku wydał pozwolenie na budowę instalacji HGU. Wcześniej LOTOS uzyskał 5 pozwoleń na budowę obiektów pomocniczych w ramach Projektu EFRA.

Najważniejsze obiekty, które złożą się na nowy ciąg technologiczny to instalacje: Opóźnionego Koksowania (DCU), Hydroodsiarczania Benzyny z Koksowania (CNHT), Produkcji Wodoru (HGU), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz Destylacji Hydrowaxu (HVDU).

Modernizacja Rafinerii Gdańskiej m.in. poprzez budowę powyższych instalacji składa się na program zwiększenia efektywności rafinacji, zwany EFRA.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X