font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 9 września, 2013 godz. 12:10   

Jędrysek: Lobby antyłupkowe szykuje się do działania

Mariusz Orion Jędrysek 2

W rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł Prawa i Sprawiedliwości i były Główny Geolog Kraju Mariusz Orion-Jędrysek odsłania kulisy przygotowań do głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy narzucającej dodatkowe regulacje na sektor gazu łupkowego w Europie zaplanowanego na 11 września.

– W środę miało miejsce wysłuchanie publiczne czołowych przeciwników szczelinowania a więc w praktyce wydobywania gazu i ropy z łupków. Byłem jedynym polskim parlamentarzystą, który wziął w tym udział i jedynym, który próbował bronić sprawy. W mojej opinii było to tło tego, co stanie się w najbliższych dniach – mówi Jędrysek. – Dzień wcześniej w środę odbyła się prezentacja filmu „Gasland 2”, kolejnej części niesławnego filmu Josha Foxa pt „Gasland”. Fox przyjechał na to spotkanie, przemawiał, porywał tłum, grał na banjo, kazał wszystkim wstać, wyciągnąć ręce w geście V, wspólne zdjęcia. To był niemalże wiec, a nie spotkanie i rozmowa – ocenia.

Zdaniem posła lobby antyłupkowe przygotowuje się przed głosowaniem, które odbędzie się pojutrze. – Jak dla mnie to spotkanie wyglądało na zwieranie szyków przez przeciwników gazu łupkowego. Na następny dzień tj w czwartek wysłuchanie publiczne złożone było z dwóch paneli gdzie udało mi się zadać jedno krótkie pytanie dotyczące metod pomiarowych – Pani prezentowała wyniki, które mówiły, że wycieki gazu z łupków stanowiła nawet 12% wydobycia – jest to oczywista bzdura.

– To, że polskich posłów do PE czy do Sejmu (byłem sam) tam nie było, bardzo mnie zmartwiło – konstatuje rozmówca Stefczyk.info.

Źródło: Stefczyk.info