Kalifornia w ogniu. Władze ograniczają dostęp do energii elektrycznej

21 sierpnia 2020, 13:45 Alert
Flaga Kalifornia USA
Flaga USA i Kalifornii. Fot. Flickr

Kalifornia odcina prąd podczas upałów. New York Times informuje, że agencja zarządzająca kalifornijską siecią elektroenergetyczną uzależnia zrównoważenie podaży i popytu od przerw w dostawach energii elektrycznej. Gubernator Gavin Newsom stwierdził, że organy regulacyjne nie są na to gotowe.

Fala upałów

Independent System Operator (ISO), operator systemu elektroenergetycznego w Kalifornii nakazał przedsiębiorstwom energetycznym odcięcie zasilania setkom tysięcy klientów w całym stanie podczas fali upałów. – Te przerwy w dostawie energii, które miały miejsce bez wcześniejszego ostrzeżenia i czasu na przygotowanie się, są niedopuszczalne i nie pasują do największego i najbardziej innowacyjnego stanu w kraju – napisał gubernator stanu Kalifornia w liście do przedsiębiorstw energetycznych.

Fala upałów dotknęła całe Zachodnie Wybrzeże i powoduje przeciążenie sieci elektrycznej, obsługującej około 80 procent Kalifornii. Temperatury sięgają 54,4 stopni Celsjusza.

Kalifornia stara się zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną za pomocą własnych zasobów, ponieważ inne stany, które zwykle dostarczają około 25 procent rocznej energii również mają rekordowe potrzeby.

New York Times/Jędrzej Stachura

Pandemia zmniejsza produkcję energii elektrycznej z węgla, a zwiększa jej import