Media

Kampania prezydencka w Polsce w cieniu cenzury?

Ministerstwo Cyfryzacji zaczęło już rozmowy z platformami internetowymi na temat „usuwania szkodliwych treści” i dezinformacji w związku z wyborami prezydenckimi w Polsce – podał Tomasz Grodecki z portalu Niezależna.pl. Przeciwko rządowym planom i projektom UE w sprawie kontroli Internetu od początku roku protestuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

„Rząd Tuska – na życzenie Komisji Europejskiej – już przedstawił w Brukseli swój <<program ochrony wyborów >>. Wstępnie zgadza się również na tzw. okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich” – przekazała Niezależna.pl pisząc o wypowiedzi komisarz UE ds. cyfrowych Henna Virkkunen dla Deutsche Welle.Virkkunen powiedziała, że KE zastanawia się nad zorganizowaniem tzw. okrągłego stołu przed wyborami prezydenckimi w Polsce.

Rozmowy o tzw. okrągłym stole

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało Niezależną.pl, że 19 lutego 2025 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Europejskiej Rady ds. Usług Cyfrowych – to grupa doradcza złożona z koordynatorów ds. usług cyfrowych z państw członkowskich UE i Komisji, powołana na podstawie art. 61 Aktu o usługach cyfrowych (DSA).

Niezależna.pl napisała, że urzędnicy z Ministerstwa Cyfryzacji rozpoczęło „rozmowy z przedstawicielami platform społecznościowych w celu usprawnienia obsługi zgłoszeń dotyczących dezinformacji. Serwisy zadeklarowały priorytetowe traktowanie tego typu zgłoszeń w okresie okołowyborczym” – podał portal.

DSA + rząd Tuska = cenzura?

Działania rządu Donalda Tuska i wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, politycy opozycji konserwatywnej nazywają powrotem cenzury prewencyjnej z tragicznych czasów komunizmu. Argumenty opozycji wzmacnia informacja, że za przyjmowanie zgłoszeń o „nieprawidłowościach” podczas polskiej kampanii prezydenckiej będzie odpowiedzialny m.in. resort cyfryzacji nadzorowany jest przez polityka lewicy, czyli ministra Gawkowskiego.

Rząd zaprzecza, że to cenzura i tłumaczy takie rozwiązania dyrektywą unijną, czyli aktem o usługach cyfrowych – DSA.

Protest SDP

Od początku roku przeciwko takim rozwiązaniom godzącym w wolność słowa protestuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. „W ocenie ZG SDP zaproponowane zapisy naruszają (…) niezależność mediów i niezależność twórców, w tym dziennikarzy” – napisano w proteście.

„Przy braku nadzoru sądowego i przy braku gwarancji proceduralnych jest to wprowadzenie do polskiego systemu medialnego mechanizmu cenzury zabronionego w demokratycznym państwie prawa. ZG SDP apeluje do rządzących o wycofanie się z uchwalania tych kontrowersyjnych przepisów oraz żąda od nich szanowania konstytucyjnych praw obywateli do jakich należy wolność wypowiedzi” – podkreślono w proteście ZG SDP.

hub/ Niezależna.pl/ SDP/ sdp.pl

 

 


Powiązane artykuły

Wednesday wróci po raz trzeci. Hit Netfliksa doczekał się kolejnego sezonu

Co prawda drugi sezon serialu “Wednesday” zadebiutuje dopiero 6 sierpnia, ale Netflix już oficjalnie ogłosił produkcję jego trzeciej części.

CMWP SDP przeciwko zakazowi wstępu TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu

Zakaz wstępu dla TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu to skandaliczne naruszenie wolności słowa, pluralizmu oraz blokowanie dostępu do informacji...

Raport RSF: polskie media publiczne w głębokim kryzysie niezależności

Polska znajduje się w gronie krajów Unii Europejskiej, w których media publiczne podlegają największej presji politycznej i ekonomicznej - wynika...

Udostępnij:

Facebook X X X