– KGHM był skłonny sprzedać udziały w spółce PGE EJ1, ale PGE zamknął ten proces – odpowiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM, zapytany przez BiznesAlert.pl o obecny stan rozmów z Polską Grupą Energetyczną. Obecnie KGHM posiada 10 procent udziałów w spółce odpowiedzialnej za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Koniec rozmów KGHM-PGE
Pod koniec listopada 2018 roku Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zarząd spółki „wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem wszystkich udziałów w spółce PGE EJ1”. Celem kierownictwa jest „restrukturyzacja operacyjna i kosztowa spółki oraz integracja działalności w ramach Grupy PGE”. W komunikacie czytamy, że realizacja transakcji będzie możliwa po przeprowadzeniu wyceny przez niezależnego doradcę oraz uzyskaniu zgód korporacyjnych wszystkich zaangażowanych podmiotów.
PGE EJ1 została zarejestrowana 28 stycznia 2010 roku. Po czterech latach, 15 kwietnia 2014 roku, PGE, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia i Enea S.A. podpisały umowę nabycia udziałów w spółce jądrowej. W efekcie wyżej wymienione firmy nabyły po 10 procent udziałów w PGE EJ1. Wszyscy udziałowcy PGE EJ1 wstępnie wyrazili zainteresowanie zbyciem udziałów, ale prowadzone rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięcia. W kwietniu PGE podjęła decyzję o odstąpieniu od procesu nabycia udziałów będących w posiadaniu pozostałych wspólników. Tym samym spółka pozostała posiadaczem 70 procent udziałów w PGE EJ1.
Piotr Stępiński