Koszt transformacji energetycznej w Europie jest szacowany na 800 mld euro do 2030 roku oraz 2,5 bln euro d0 2050 roku. Luka finansowa sięga 60 procent, a kryzys energetyczny i militarny nie ułatwia poszukiwania środków.
Według European Round Table for Industry, wpływowego lobby w Brukseli, realizacja celów klimatycznych do 2030 roku będzie kosztować Europę 800 mld euro inwestycji. Neutralność klimatyczna do 2050 roku ma kosztować 2,5 bln euro.
Inwestycje potrzebne do realizacji tych celów to rozbudowa sieci, magazynów energii oraz instalacji wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla (CCS). Kraje unijne wydały już między 2010 a 2018 rokiem około 32 mld euro na rozbudowę sieci. Jednak luka finansowa do 2050 roku przy obecnych wydatkach jest szacowana przez ERT na 60 procent, więc sektor prywatny będzie potrzebował wsparcia państwowego.
Tymczasem kryzys energetyczny i inwazja Rosji na Ukrainie utrudniają poszukiwanie środków, ale także surowców transformacji energetycznej. Z tego względu zielone plany Europy muszą być skoordynowane z polityką przemysłową, aby uniknąć deindustrializacji. Potrzebne są zatem nowe narzędzia dające pewność inwestycji, o które zabiega między innymi Eurelectric, organizacja zrzeszająca wytwórców energii w Europie z udziałem Polaków z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Financial Times / Wojciech Jakóbik