DrogiInfrastrukturaWszystko

Kowalski: Nie europarlamentu dla wielkich ciężarówek logiczne

Jak podał portal wnp.pl wielkie ciężarówki nie zyskały akceptacji europosłów. Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego odrzuciła 18 marca propozycję Komisji Europejskiej, by do ruchu transgranicznego wewnątrz Unii Europejskiej dopuścić tzw. mega ciężarówki – o masie do 60 t i długości do 25 m (obecnie dopuszczone są do ruchu drogowego pojazdy o masie do 40 t).

– Gdyby propozycja Komisji Europejskiej została zaakceptowana przez europarlament megaciężarówki mogłyby odebrać część rynku przewozom kolejowym. Jest takie niebezpieczeństwo – ocenia w rozmowie z naszym portalem Bogusław Kowalski, ekspert ZDG TOR.

– Co prawda akurat podstawowe towary, które wożone są koleją: węgiel, rudy czy kruszywa, nie są transportowane drogą lądową ze względu na ograniczenia ładowności ciężarówek, lecz dlatego, że konwój przewożący takie ładunki musiałby się składać z bardzo wielu samochodów ciężarowych – mówi dalej Kowalski. – I bardziej opłaca się takie towary wozić koleją. Ale z drugiej strony, gdy weźmiemy pod uwagę segment intermodalnych przewozów kolejowych – czyli kontenery – to konkurencja na tym polu ze strony przewoźników drogowych jest bardzo silna. I w tym obszarze mogłoby nastąpić pogorszenie sytuacji przewoźników kolejowych.

Takie postawienie sprawy przez Komisję Transportu i Turystyki europarlamentu jest zrozumiałe, logiczne i konsekwentne z punktu widzenia polityki transportowej Unii Europejskiej.

– Przewiduje ona bowiem preferencje dla transportu kolejowego i żeglugi, a nie przewozów drogowych. Wobec tego propozycja KE kłóciłaby się z takim punktem widzenia – kończy ekspert.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X