AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Moc wiatru w Europie może wzrosnąć do prawie 400 GW. Polacy mogą wnieść wkład

Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Europejska organizacja branżowa WindEurope opublikowała raport na bazie Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu przedstawione przez kraje członkowskie. Jeśli wywiązałby się one ze swoich zobowiązań, moc zainstalowana w wietrze na lądzie i morzu w Europie może wzrosnąć do blisko 400 GW, czyli dwa razy więcej, niż zakładano do tej pory.

 400 GW mocy w 2030 roku

Obecnie Europa ma 197 GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej, z czego 174 GW to energetyka wiatrowa na lądzie, a 23 GW na morzu. To stanowi około 30 procent światowego potencjału energetyki wiatrowej zainstalowanej na lądzie. Morska energetyka wiatrowa a Europie stanowi jednak już 75 procent światowego potencjału mocy zainstalowanej.  W 2019 roku farmy wiatrowe w UE generowały średnio ok. 417 TWh energii elektrycznej, wystarczającej do zabezpieczenia potrzeb energetycznych UE w 15 procentach.

Jak wynika z opublikowanego raportu WindEurope pt. „Wind energy and economic recovery in Europe”, w wyniku pełnego wdrożenia Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej wielkość mocy zainstalowanych w sektorze do 2030 roku wzrośnie dwukrotnie, do poziomu 397 GW, z czego 286 GW w farmach na lądzie i 111 GW w farmach morskich.

WindEurope apeluje: Potrzeba więcej miejsca dla offshore, aby sprostać neutralności klimatycznej

Miejsca pracy

Z raportu wynika, że realizacja takiego scenariusza oznacza zwiększenie zatrudnienia w sektorze o 50 procent do 450 tys. etatów, i wzrost o 35 procent, do 50 mld euro wkładu sektora w europejskie PKB.

Warunkiem koniecznym do realizacji tego scenariusza jest wdrożenie na poziomie poszczególnych państw członkowskich regulacji, które pozwolą na budowanie nowych mocy wskazanych w KPEiK. – Zaniechania na polu realizacji podjętych w KPEiK zobowiązań będą oznaczać niższy niż zakładany w scenariuszu ambitnym przyrost mocy (do 324 GW mocy za 10 lat), a to oznacza z kolei zwolnienia – rynek pracy w europejskim wietrze skurczy się o około 20 tys. etatów – czytamy zaś w komentarzu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Natomiast jeśli rządy europejskie nie wdrożą zmian zakładanych projektów w KPEiK, Europa wzbogaci się  o niewiele ponad 324 GW mocy wiatrowej do 2030 roku, w tym 243 GW na lądzie i 81 GW na morzu.

Z szacunków PSEW wynika, że działające farmy wiatrowe na lądzie (o łącznej mocy ok. 6 GW) obecnie zasilają budżety gmin i państwa kwotą 380 mln zł rocznie i dostarczają ok. 2 mld zł do krajowego PKB. Ze względu na budowę ponad 3,2 GW po aukcjach w 2018 roku i 2019 roku, zatrudnienie w firmach związanych bezpośrednio z sektorem znajduje dziś 8-10 tys. osób, a łącznie z sektorami powiązanymi 13-17 tys.  osób.

Bartosik: Kryzys Energiewende to sygnał dla Europy (ROZMOWA)

Górnicy w sektorze OZE

Przykładem przeobrażenia i transformacji sektorów górniczych z wykorzystaniem wiedzy i potencjału pracowników regionów górniczych na rzecz nowych branż, jak wiatrowa może być projekt pilotażowy w Bytomiu na Śląsku. Centrum przekwalifkowania pracowników sektora górniczego ma na celu wykorzystać pracowników z sektora węglowego, tak aby mogli znaleźć zatrudnienie w sektorze wiatrowym. Polacy będą mogli korzystać z technicznego doświadczenia specjalistów z branży górniczej w sektorach odnawialnych źródeł energii (OZE) i dystrybucji energii. Umożliwiają to certyfikaty przyznane po szkoleniach przy montażu, eksploatacji i konserwacji projektów OZE i sieci dystrybucji energii w Polsce. Centrum będzie mieściło się w nieczynnym warsztacie kolejowym w Bytomiu.

Bartłomiej Sawicki

RAPORT: Wiatr od morza nabierze siły jesienią


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X