InfrastrukturaWszystko

Krzyżewski: ARP powołała pierwszy fundusz venture z kapitałem Skarbu Państwa

– Aby zmniejszyć obawy przed ryzykiem, przedsiębiorcy muszą mieć możliwość otrzymania wsparcia na każdym etapie wdrażania innowacyjnych projektów. Można tego dokonać poprzez współpracę funduszy zalążkowych, badawczo-rozwojowych oraz venture capital. W ten sposób stworzymy efektywną i przejrzystą ścieżką finansowania – powiedział Piotr Krzyżewski, prezes ARP Venture, spółki z Grupy ARP S.A. podczas panelu „Ryzyko w innowacjach”. Spotkanie odbyło się 22 kwietnia br. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Podkreślił, że fundusze venture capital są szansą na komercjalizację nowatorskich pomysłów obarczonych ryzykiem.  W Polsce funkcjonuje dużo funduszy zalążkowych, które powstały głownie dzięki środkom unijnym. – Brakuje natomiast finansowania ze strony funduszy na poziomie komercjalizacji projektu. Wtedy potrzebne są większe środki, a ryzyko rośnie. Niestety na tym etapie, fundusze obawiają się strat i inwestują mniej chętnie, często oczekując wielu zabezpieczeń – powiedział prezes Krzyżewski. – Bariery występują także po stronie przedsiębiorców, którzy traktują współpracę z funduszami, jako ryzyko utraty wpływu na firmę – dodał.

Przypomniał, że spółka ARP Venture została powołana w ramach Grupy ARP S.A., aby inwestować w innowacyjne i perspektywiczne projekty, rozwijane przez małe i średnie firmy. – Jesteśmy pierwszą na polskim rynku spółką z udziałem Skarbu Państwa inwestującą w projekty podwyższonego ryzyka– zaznaczył prezes ARP Venture.

Zdaniem prezesa Piotra Krzyżewskiego brak akceptacji ryzyka może być jednym z elementów utrudniających rozwój innowacyjności w Polsce. – Niepowodzenie w biznesie wciąż jest traktowane jako porażka, a powinno być odbierane, także jako źródło zdobywania doświadczenia. Powinniśmy tworzyć modę na zakładanie własnej działalności, a nie stygmatyzować osoby, którym się nie powiodło – dodał.

Prezes Krzyżewski podkreślił, że strach przed ryzykiem, zarówno prowadzenia działalności gospodarczej, jak i wdrażania innowacyjności, możemy zmniejszyć poprzez edukację przedsiębiorczości. – Już od szkoły podstawowej młodzi ludzie powinni być uczeni „ducha przedsiębiorczości”, tak jak to odbywa się w Europie Zachodniej czy USA. – Dodatkowo powinny zostać zwiększone nakłady na szkolenia przedsiębiorców. Rozwiązaniem może być udostępnianie przedsiębiorcom darmowych konsultacji prawnych czy finansowych – podsumował.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X