EnergetykaGaz.Wszystko

Kuś: Czy nowa specustawa łupkowa jest konieczna?

KOMENTARZ

Grzegorz Kuś,

analityk PwC

Zapowiedź kolejnej, po gruntownej przebudowie prawa geologicznego i górniczego oraz ustawie o specjalnym podatku węglowodorowym,  regulacji dla wydobycia gazu i ropy jest przyjmowana z mieszanymi uczuciami w branży. Z jednej strony każdy zaoszczędzony dzień oczekiwania na decyzje, zgody czy pozwolenia pozwala na wymierne oszczędności niemałych środków, które można przeznaczyć na zintensyfikowanie poszukiwań. Z drugiej strony poza ogólnymi komunikatami na razie nie wiadomo jakie procedury i w jaki sposób miałyby zostać uproszczone. Nie wiadomo także kiedy nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać.

Zdziwienie budzi też przekonanie, że konieczna jest tzw. “spec-ustawa” zatytułowana w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: “Projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania i transportowania węglowodorów”. Sporą część kwestii, które docelowo mają być objęte nowymi regulacjami można było znowelizować przy okazji przebudowy prawa geologicznego i górniczego, tym bardziej, że przedstawiciele inwestorów już od bardzo długiego czasu wskazywali na nieefektywność dotychczasowych rozwiązań. Warto też przypomnieć, że pomysł “spec-ustawy dla łupków”, które miała objąć wszystkie kwestie dotyczące wydobycia i opodatkowania węglowodorów został odrzucony przez Rząd we wstępnej fazie prac i zastąpiony przez dwie odrębne regulacje: nowelizację prawa geologicznego i górniczego oraz osobną ustawę podatkową.

Oczywiście dla przyspieszenia prac poszukiwawczych i wydobywczych w Polsce największe znacznie będzie miała jakość nowego prawa, a nie tytuł ustawy w której się znajdzie. Wskazane byłoby również, gdyby przed kolejną modyfikacją otoczenia prawnego zostały przeprowadzone gruntowne konsultacje projektu z przedstawicielami branży wydobywczej.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X