Litwa odpuszcza Polsce LitPol Link 2. Może powstać po 2025 roku

21 marca 2017, 06:30 Alert
Linie elektroenergetyczne energia

Litewski operator przyznaje, że do synchronizacji systemów elektroenergetycznych w Europie i państwach bałtyckich nie jest konieczny LitPol Link 2, którego nie chcą budować Polacy.

Litiwni odpowiedzieli na stanowisko Polskich Sieci Elektroenergetycznych, o tym, że w celu integracji sieci w Polsce i na Litwie, zamiast budowy interkonektora LitPol Link 2 – można ułożyć po dnie Morza Bałtyckiego kabel Władysławowo-Kłajpeda. Litewski operator sieci przesyłowych Litgrid przekonuje, że do synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej może wystarczyć już istniejący LitPol Link.

Nowa propozycja

W ubiegłym tygodniu podczas prezentacji strategii PSE na lata 2017-2019 prezes spółki Eryk Kłossowski zaproponował, aby zamiast budowy LitPol Link 2 ułożyć wspomniany wcześniej kabel Władysławowo-Kłajpeda.

Morski plan PSE. Dobry dla Polski ale czy dla Bałtów?

Litgrid nie rezygnuje jednak z ułożenia w przyszłości drugiej linii, która stanowiłaby odpowiedź na rosnące zużycie energii na Łotwie, na Litwie i w Estonii.

– Do synchronizacji systemów elektroenergetycznych z sieciami kontynentalnej Europy może wystarczyć jedna linia LitPol Link pod warunkiem, że będziemy prowadzić testy oraz, że będziemy w pełni gotowi do pracy w trybie izolacyjnym – powiedział prezes Litgridu Daivis Virbickas.
Według niego proponowane przez PSE morskie połączenie mogłoby być rozpatrywane jako alternatywa na rzecz zapewnienia lepszej wymiany energii między Polską a Litwą, a także pozostałymi państwami bałtyckimi.

LitPol Link 2 po 2025 roku

Litgrid poinformował, że nie rezygnuje z pomysłu ułożenia naziemnego połączenia z Polską. Może do tego dojść już po synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami zachodniej Europy.

Virbickas stwierdził, że przebieg trasy połączenia zostanie ustalony po przeanalizowaniu potencjału projektu. Do 2025 roku państwa bałtyckie chcą odłączyć się od postsowieckiego systemu IPS/UPS. Dotychczas jako jeden ze scenariuszy synchronizacji tych systemów z systemem  kontynentalnym rozważano budowę LitPol Link 2, które razem z działającym od grudnia 2015 roku LitPol Link pozwoliłby dodatkowo na jednoczesne, dwukierunkowe dostawy energii.

The Baltic Course/Piotr Stępiński