AlertEnergetykaGaz.

Litewski terminal LNG jest ważnym ogniwem bałtyckiej integracji energetycznej

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

W pierwszym kwartale 2020 roku za pośrednictwem terminala LNG w Kłajpedzie (FSRU) na Litwę zostało sprowadzone 76 procent gazu – poinformował litewski operator sieci przesyłowych Amber Grid.

Litewski FSRU na pełnych obrotach

Pozostałe 24 procent zostało sprowadzone przy wykorzystaniu gazociągów z Białorusi i Łotwy.

– Po raz pierwszy gaz z terminala LNG w Kłajpedzie zdominował całkowity przepływ gazu w pierwszym kwartale bieżącego roku i przewyższał wolumen gazu sprowadzonego gazociągami. LNG zawsze był bardziej konkurencyjny w ciepłych miesiącach roku, ale tej zimy cena gazu była szczególnie atrakcyjna – powiedział Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.

Podczas pierwszego kwartału Litwa sprowadziła ok. 730 mln m sześc. gazu (wyłączając gaz dostarczony na potrzeby Obwodu Królewieckiego). To oznacza dziewięcioprocentowy spadek względem analogicznego czasu w 2019 roku. Litwa skonsumowała 700 mln m sześc. gazu, pozostałe 30 mln m sześc. zostało przesłanych do Łotwy.

Do Obwodu Królewieckiego za pośrednictwem systemu przesyłowego Litwy zostało przesłane około 790 mln m sześc. gazu. Oznacza to spadek o cztery procent względem pierwszego kwartału 2019 roku.

Mapa drogowa integracji rynków energetycznych

20 kwietnia ministerstwa energetyki, urzędy regulacyjne i operatorzy systemów przesyłowych Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii zgodzili się na przyjęcie mapy drogowej do przyszłej integracji rynków energetycznych tych państw. Ten wspólny regionalny rynek gazu będzie pierwszą transgraniczną fuzją rynku gazu w UE, obejmującą cztery kraje. Wzmocni to bezpieczeństwo dostaw w regionie, silnie uzależnionym od importowanego gazu.

Integracja rynku jest szansą dla państw bałtyckich i Finlandii na czerpanie korzyści z ich obecnej i przyszłej infrastruktury, takiej jak magazyny gazu, terminale LNG, gazociągi Balticconnector oraz Gas Interconnection Polska–Litwa (GIPL). Usunie wiele pozostałych podziałów między czterema stosunkowo małymi i odrębnymi rynkami krajowymi, przyciągając dostawców i znacznie zwiększając konkurencję. Terminal LNG w Kłajpedzie wpisuje się w te założenia.

Marketscreener/Amber Grid/EC/Mariusz Marszałkowski

PGNiG uruchamia małe LNG na Litwie. Cel to rynek Europy Środkowo-Wschodniej


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X