AlertWszystko

Londyn może uderzyć w Gazprom na Morzu Północnym

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

(The Telegraph/Wojciech Jakóbik)

Brytyjski rząd przyjrzy się planom wymiany aktywów BASF/Wintershall-Gazprom dotyczących złóż na Morzu Północnym. Chociaż spółki odmroziły ją, muszą jeszcze otrzymać formalną zgodę Departamentu Energii i Klimatu Zjednoczonego Królestwa.

Departament poinformował, że przyjrzy się porozumieniu i oceni jego skutki, „tak, jak robi to w przypadku wszystkich aktywów na brytyjskich wodach”. Kiedy rosyjski fundusz LetterOne oligarchy Michaiła Fridmana przejął RWE Dea a z nim część koncesji na Morzu Północnym, Brytyjczycy nakazali mu zbycie ich.

BASF odmroził wymianę z Gazpromem zamrożoną w grudniu zeszłego roku w odpowiedzi na aneksję Krymu i agresję rosyjską na Ukrainie. Komisja Europejska dopuściła porozumienie w tej sprawie.

Na mocy porozumienia należąca do BASF spółka Wintershall przekazuje Gazpromowi prowadzoną dotychczas przez siebie dystrybucję gazu i magazyny tego surowca w Niemczech. W ramach tej samej umowy Gazprom przejmuje 50 proc. udziałów w innej firmie, Wingas. Firma ta prowadzi handel gazem mając 20 proc. udziału w niemieckim rynku gazu. Oprócz sieci przesyłowej Gazprom przejmuje (jako 100 proc. udziałowiec i właściciel) duże magazyny gazu dotychczas należące do Wintershall. W tym największy w Europie magazyn Rehden koło Bremy, o pojemności 4,4 mld m.sześc., mniej więcej tyle, ile wynosi krajowa produkcja gazu w Polsce. Jest to 20 proc. całej niemieckiej rezerwy gazu. Do tego  Rosjanie będą mieć udziały jeszcze w dwóch mniejszych magazynach: w Jemgum w landzie Dolna Saksonia i w Haidach w Austrii. Ten magazyn ma pojemność 2,6 mld m. sześc.

Komisja Europejska równolegle bada nieuprawnione praktyki Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Do końca września rosyjska firma ma odpowiedzieć na zarzuty Komisji. Zaproponowała już ugodę, która pozwoliłaby jej na uniknięcie kar finansowych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X