AlertEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

MAE: Zużycie węgla w Unii Europejskiej spadnie, a elektrownie gazowe wyprzedzą te węglowe

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przedstawiła raport, z którego wynika, że zużycie węgla energetycznego w Unii Europejskiej spadnie z 380 mln ton w 2021 roku do 274 mln ton w 2024 roku. – W perspektywie średnioterminowej spadające ceny gazu i wysokie stawki uprawnień do emisji CO2 spowodują, że elektrownie gazowe wyprzedzą te węglowe – czytamy w dokumencie.

W raporcie MAE czytamy, że malejące zapotrzebowanie na energię elektryczną i historycznie niskie ceny gazu w Unii Europejskiej spowodowały spadek zużycia węgla energetycznego z 85 mln ton (-20 procent), do 340 mln ton w 2020 roku. Jednak w trzecim kwartale ceny gazu wzrosły. Sytuacja na światowych rynkach gazu stała się napięta w 2021 roku, a ceny gazu skoczyły do historycznych maksimów – podaje agencja.

Zdaniem ekspertów, energetyka węglowa w Unii Europejskiej odbije w 2021 roku, mimo że ceny węgla i uprawnień do emisji CO2 wzrosły od początku roku. – Ceny gazu i węgla spadną w 2022 roku, co utrudni działanie nieefektywnym elektrowniom węglowym i konkurowanie z gazem – piszą.

W raporcie czytamy, że w perspektywie średnioterminowej spadające ceny gazu i wysokie stawki EU ETS spowodują, iż elektrownie gazowe wyprzedzą te węglowe. W 2024 roku nawet koszty zmienne elektrowni opalanych węglem brunatnym mają być wyższe niż w przypadku bloków gazowych. Ponadto moce węglowe zmniejszą się wraz z wdrażaniem planów wycofywania węgla w krajach europejskich, na przykład w Niemczech, gdzie do 2024 roku planuje się wycofanie 2,9 GW mocy z węgla brunatnego i 6,7 GW mocy z węgla kamiennego – czytamy.

Zdaniem MAE, moce węglowe będą zyskiwać na znaczeniu w Niemczech, ponieważ wszystkie pozostałe elektrownie jądrowe w kraju zostaną zamknięte do grudnia 2022 roku. Polska, w której spodziewane jest silne odbicie węgla w 2021 roku po spadku z 2020 roku, powróci do powolnego i stałego spadku od 2022 roku. Prognozy mówią o tym, że w całej Unii Europejskiej zużycie węgla energetycznego spadnie z 380 mln ton w 2021 roku do 274 mln ton w 2024 roku – podkreślają eksperci.

Cały raport można znaleźć tutaj (wersja w języku angielskim).

Międzynarodowa Agencja Energetyczna/Jędrzej Stachura

Niemcy nadal spalają węgiel, który dał im ponad połowę energii w trzecim kwartale 2021 roku

 


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X