PKP Enregetyka opatentowała algorytm, który może samodzielnie sterować pracą magazynu energii. Jest to „mózg” największej w Europie instalacji, która przez ponad rok zasiliła przejazdy dla 10 000 tysięcy pociągów.
PKP Energetyka opatentowała „mózg” dla magazynu energii
Algorytm, który samodzielnie steruje pracą magazynu energii, powstał we współpracy PKP Energetyka i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ma pozwolić na efektywną prace instalacji, która znajduje się przy podstacji trakcyjnej PKP Energetyka w Grabcach.
Przez ponad rok działania magazynu, zgromadzona tam energia pozwoliła zasilić 10 000 pociągów i oddała do sieci 160MWh energii. Opracowany algorytm pozwalam na kontrolowanie przepływu energii w sieci energetycznej oraz sieci trakcyjnej w czasie rzeczywistym. To między innymi umożliwia planowanie rozładowywania magazynu czy podjęcie decyzji o sposobie jego ładowania. Mechanizm został opracowany w taki sposób, żeby mógł działać również w innych lokalizacjach.
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej oficjalnie zarejestrował stworzony przez ekspertów PKP algorytm, dzięki czemu może być nazwany wynalazkiem. Jest to pierwsza w historii działalności spółki, innowacja, która uzyskała patent. Jak podkreśla PKP Energetyka, algorytm jest unikatowy na skale europejską, bo może sterować największym na kontynencie, magazynem energii dedykowanym dla sektora kolejowego.
PKP Energetyka/Maria Andrzejewska