EnergetykaEnergia elektrycznaOpinie

Mielczarski: Uwolnienie cen energii to dobry pomysł. Powinniśmy wspierać przedsiębiorców

Żarówki. Fot. Pixabay

Żarówki. Fot. Pixabay

Uwolnienie cen energii to bardzo dobry pomysł, który powinien być realizowany już od wielu lat. Dziś polska energetyka wyglądałaby inaczej – mówi prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Według Profesora Mielczarskiego będzie konieczne uwolnienie cen energii w przypadku taryfy G, czyli odbiorców indywidualnych. – Obecne utrzymywanie cen energii dla grupy G jest jednym z największych błędów polskiej energetyki ostatnich lat. Tym działaniem sztucznie zaniżamy cenę energii dla odbiorców indywidualnych i przerzucamy ją na grupę C i B czyli podmioty gospodarcze, mały i średni biznes. To te dwie grupy są głównym motorem napędu polskiej gospodarki. Obecne subsydiowanie grupy G odbywa się właśnie kosztem tych, którzy najbardziej przyczyniają się do obecnie dobrej sytuacji polskiej gospodarki, ale również polskich obywateli jako całości. – mówi profesor Mielczarski.

Według niego, sama taryfa G jest zbudowana w sposób wadliwy. – Błędem jest niesprawiedliwe traktowanie samych klientów indywidualnych. Tę samą cenę energii płaci osoba biedna, zużywająca powiedzmy 1000 kWh rocznie i tyle samo płaci odbiorca, który jest majętny i zużywa 10000 czy 20000 kWh rocznie posiadając energochłonną willę – mówi Mielczarski.

Rozwiązaniem korzystnym dla biznesu i obywateli byłby mechanizm amortyzacyjny.  – Powinno się utrzymać taryfę G w obecnym kształcie dla odbiorców, którzy rocznie zużywają do 1000 kWh rocznie. Przypomnę, że w Polsce średnio zużywamy rocznie 2000 kWh rocznie, czyli ten mechanizm by obejmował tych najbiedniejszych. – twierdzi ekspert.

W opinii Mielczarskiego uwolnienie cen energii jest konieczne z punktu widzenia polskiej energetyki, również w kontekście postępującej inflacji, która będzie rosła wraz ze wzrostem cen energii dla przedsiębiorców. Profesor przypomina również, że w historii Polski był okres uwolnionych cen energii dla odbiorców z grupy G.

– Mało kto dziś o tym pamięta, ale mieliśmy już w Polsce wolne ceny energii w grupie G. Pierwsza próba została podjęta w październiku 2007 roku, kiedy ówczesny prezes URE Adam Szafrański decyzją administracyjną zdecydował się całkowicie uwolnić ceny energii, również dla odbiorców indywidualnych. Jednak pod wpływem presji politycznej, a pamiętać należy, że działo się to przed przyśpieszonymi wyborami, premier Jarosław Kaczyński odwołał Szafrańskiego z urzędu, a następny prezes, Mariusz Swora, przywrócił regulację cen energii wobec taryfy G – przypomina Mielczarski. – Wycofanie się z tamtego ruchu uważam za jeden z większych błędów. Dziś nasza energetyka wyglądałaby całkiem inaczej. Warto pamiętać, że Niemcy, mają całkiem inną politykę, w której to właśnie biznes jest subsydiowany. Oni wychodzą z założenia, że skoro biznes odpowiada za rozwój państwa, w biznesie najwięcej Niemców znajduje zatrudnienie, to warto wspierać właśnie tę gałąź gospodarki. Bo dobrze zarabiających ludzi stać na opłacenie nawet wyższych cen energii. Inaczej jest w przypadku, kiedy ludzie są biedni. Patrząc na rozwój Niemiec i ich zarobki, wydaje się, że to słuszna droga.

– Ponadto, pozbylibyśmy się problemu ukrywania wzrostów cen energii w galopującej inflacji. My i tak wszyscy płacimy za kontrolę rynku cen energii, ale robimy to naokoło – wskazuje rozmówca BiznesAlert.pl.

Opracował Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X