Moody’s: Rynek mocy wesprze wytwórców przy niskich cenach energii

19 lipca 2016, 10:45 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Analitycy agencji Moody`s przewidują, że ceny energii pozostaną na historycznie niskich poziomach do 2021 roku. Oceniają, że wytwórców energii na niektórych rynkach europejskich wspierać będą mechanizmy mocowe.

Analitycy agencji Moody`s przewidują, że ceny energii w Polsce w najbliższych pięciu latach będą w przedziale 145-165 zł za MWh. Ich zdaniem, nie zmieni się w tym okresie krajowy miks paliwowy, z dominującą rolą węgla. „Chociaż zakładamy spowolnienie wzrostu mocy w energetyce odnawialnej, to spodziewamy się dalszej presji na ceny energii z powodu niskich cen węgla, rosnących mocy interkonektorów i stosunkowo płaskich cen CO2” – oceniła w raporcie Joanna Fic, wiceprezes Moody`s.

Analitycy agencji wskazują, że przy obecnych cenach energii istniejące mechanizmy rezerwy operacyjnej, czy zimnej rezerwy w małym stopniu wspierają sektor. Wsparciem dla wytwórców może być planowany rynek mocy.

Niskie ceny energii najmocniej wpływają na PGE, najmniej na Energę, która ma duży udział regulowanej dystrybucji.
Moody`s ocenia, że polskie spółki energetyczne są mało zdywersyfikowane w porównaniu z koncernami z Europy Zachodniej. Zauważa, że muszą inwestować w nowe moce i ratować sektor węglowy.

Agencja wskazuje, że duża zależność sektora od węgla jest wyzwaniem w kontekście polityki dekarbonizacji Unii Europejskiej. Niepewność wokół sektora związana jest kwestiami legislacyjnymi (rynek mocy, wpływ nowej ustawy OZE i ustawy odległościowej).

„Wytwórcy energii opartej na węglu i gazie, którzy w ostatnich latach cierpieli z powodu niskich cen i spadającego wykorzystania bloków, raczej nie zobaczą zdrowych spreadów, które kiedyś wspierały inwestycje w nowe moce” – napisał w raporcie Graham Taylor, analityk i wiceprezes Moody`s.

Moody`s wskazuje, że coraz więcej krajów rozwija mechanizmy mocy. Rozwiązania tego typu są w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii, a w Polsce, we Francji, czy we Włoszech takie mechanizmy są planowane.
„Rozwój stabilnych strumieni przychodów opartych o moce wytwórcze byłby pozytywny dla ratingów spółek” – napisano w raporcie agencji.

Analitycy Moody`s wskazują na różnice w funkcjonowaniu rynków mocy w poszczególnych krajach, co nie podoba się Komisji Europejskiej. Moody`s ocenia, że z tego powodu rozwój rynków mocy nie jest pewny.