AlertEnergetykaOZE

PGE i Ørsted przedstawiły wykonawcę największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Offshore. Fot. PGE Baltica

Offshore. Fot. PGE Baltica

Pierwsza Polska Farma Wiatrowa na Bałtyku zyskała oficjalnego wykonawcę. Firma zajmie się budową obu tagów Farmy, Baltica 2 oraz Baltica 3.

Morska Farma Wiatrowa Baltica

Ørsted i Polska Grupa Energetyczna wspólnie realizują projekt Morskiej Firmy Wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Spółki wybrały wykonawcę, który poprowadzi dwa wyznaczone etapy, Baltica 2 oraz Baltcia 3. Realizacją zajmie się spółka Ramboll Polska oraz Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego.

– Mamy za sobą kluczowe postępowanie, które poprzedza ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 2,5 GW – największej na Morzu Bałtyckim. Rozpoczynamy współpracę z wykonawcą, który ma bogate doświadczenie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej i procesu pozyskiwania pozwoleń – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wykonawca będzie odpowiadać również za przygotowanie dokumentacji dotyczącej uzyskania pozwolenia na budowę MFW Baltcia. Zgodnie z rozpisanym planem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW ma odbyć się w 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1498 MW, ma być oddany w 2027 roku.

– Wzmocnienie kompetencji polskiego przemysłu w ramach projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica to także praktyczna realizacja zobowiązania, które podjęliśmy jako inwestor zagraniczny podpisując Umowę Sektorową na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu z Ørsted.

PGEBaltica/Maria Andrzejewska

Kołodziejak: Nie ma pewnych technologii, które mogłyby spowodować szybkie odejście od paliw kopalnych (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X