MPiT: Rekompensaty dla branż energochłonnych sprawią, że będą one konkurencyjne

12 sierpnia 2019, 10:00 Alert

Rekompensaty dla branż energochłonnych pomogą naszemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą – wskazuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w poniedziałkowym komentarzu dotyczącym podpisanej przez prezydenta ustawy w tej sprawie.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Rekompensaty dla branż energochłonnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Określa ona m.in. zasady, tryb oraz sposób obliczania rekompensat pieniężnych. “Rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą. Pozwoli to utrzymać ok. 1,3 mln miejsc pracy w samych przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów. Pierwsze wypłaty – za rok 2019 – nastąpią już w 2020 roku. Trafi na nie ok. 0,89 mld zł rocznie” – czytamy w komentarzu MPiT.

Resort przypomniał, że ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. “Wprowadzenie w Polsce systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia sektorów energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by utrzymać miejsca pracy w mniejszych miastach. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych sektorów, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie. Jedno miejsce pracy w przemyśle energochłonnym tworzy nawet 5-7 miejsc pracy w całym ekosystemie, będąc często trzonem lokalnej gospodarki” – powiedziała cytowana w komunikacie szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, duże firmy energochłonne odprowadzają też podatki na rzecz miast, w których są zlokalizowane.
W komunikacie przypomniano, że ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych to jeden z elementów kompleksowego pakietu dla mniejszych ośrodków przemysłowych, opracowanego w Departamencie Innowacji MPiT i przyjętego w maju 2018 r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. “Pakiet jest reakcją na to, że energochłonne sektory przemysłu są dziś obciążane coraz wyższymi opłatami oraz kosztami regulacyjnymi. Obniża to ich konkurencyjność, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do fali dezinwestycji, a nawet całkowitego zaniku szeregu energochłonnych branż przemysłowych w Polsce. To z kolei mogłoby wywołać bardzo negatywny wpływ na kilkadziesiąt ośrodków miejskich średniej wielkości, których lokalna gospodarka oraz rynek pracy są bardzo zależne od obecności flagowych przedsiębiorstw” – czytamy.

Rozmowy z Brukselą

Resort wskazał, że pakiet na rzecz mniejszych ośrodków przemysłowych – obok rekompensat na pokrycie kosztów uprawnień do emisji CO2 dla sektorów energochłonnych – obejmuje wprowadzone już obniżenie akcyzy na prąd, radykalne obniżenie opłaty przejściowej i ulgę w opłacie kogeneracyjnej. Zaznaczono, że ministerstwo prowadzi też proces notyfikacji w KE pierwszej w UE ulgi w opłacie mocowej. “Konsekwentnie realizujemy pakiet od ponad roku. Dzięki tym działaniom, w Polsce po raz pierwszy od kilku dekad pojawiają się nowe inwestycje energochłonne, wraz z dynamicznym rozwojem produkcji baterii do samochodów” – zaznaczyła szefowa MPiT. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Polska Agencja Prasowa

Emilewicz: Rząd zajmie się rekompensatami dla branż energochłonnych