NABE zostanie objęta gwarancjami Skarbu Państwa. Ustawa jest w drodze

18 lipca 2023, 06:30 Alert

Ministerstwo aktywów państwowych (MAP) poinformowało, że instytucje finansowe potwierdziły intencję finansowania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zaznacza jednak, że ograniczanie finansowania podmiotów posiadających aktywa węglowe wymaga objęcia zobowiązań finansowych gwarancjami Skarbu Państwa i odpowiedniej zmiany prawa.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

– Instytucje finansowe potwierdziły intencję finansowania NABE, ale ich dążenie do ograniczenia finansowania podmiotów posiadających aktywa węglowe wymaga objęcia zobowiązań finansowych NABE gwarancjami Skarbu Państwa – czytamy w komunikacie MAP.

– Ze względu na strategiczny wymiar działalności NABE oraz jego pozytywny wpływ na proces transformacji energetycznej instytucje finansowe potwierdziły intencję finasowania NABE w zakresie i stopniu pozwalającym na sprawną i niezakłóconą działalność tego podmiotu. Tym samym udzielone przez nie finasowanie przyczyni się nie tylko do wsparcia transformacji energetycznej Polski, ale również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju – zaznacza ministerstwo.

Wspomniane objęcie NABE gwarancjami Skarbu Państwa wymaga przygotowania odpowiedniej legislacji. – W tym celu przygotowany został projekt zmiany legislacyjnych, który został skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów – czytamy.

To kolejny krok w drodze do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała powstać z końcem 2021 roku, ale termin ten był kilka razy przekładany. Jej celem jest przejęcie aktywów węglowych sektora energetycznego, zapewnienie bezpiecznych dostaw z nich z jednej strony i zwolnienie spółek (PGE, Tauron, Enea i Energa) z obciążenia tymi aktywami w rozmowach o finansowaniu transformacji energetycznej.

Ustawa może się pojawić jeszcze w tym roku

– Gwarancje udzielone pod zobowiązania, które mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z aktywami węglowymi przyśpieszą proces jej powstania. Założenia są takie, że jeszcze w tej kadencji ustawę powinien przyjąć parlament – informuje źródło Polskiej Agencji Prasowej w ministerstwie aktywów państwowych. Obecna kadencja dobiegnie końca 12 listopada 2023 roku.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Aktualizacja, 18 lipca 2023 roku, godz. 7.15 – Informacje źródła PAP

Skarb Państwa chce kupić elektrownie węglowe Grupy Tauron