Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach tak zwanej szybkiej ścieżce zamierza przeznaczyć 200 mln złotych na innowacje urządzeń grzewczych, a także fotowoltaiki. NCBR organizuje szkolenie online dla zainteresowanych konkursem.
Nabór wniosków w ramach konkursu „Szybka Ścieżka dla branży urządzeń grzewczych”, który charakteryzuje ścisły zakres tematyczny. Projekt sfinansowany przez NCBR może stanowić innowację jedynie na skalę danego przedsiębiorstwa. Szybka ścieżka zmniejsza ilość formalności.
Innowacje, które mogą liczyć na wsparcie to konstrukcja i instalacja pomp ciepła w domu, przemyśle i ciepłownictwie, konstrukcje kotłów, automatyka i systemy sterowania kotłów, ogrzewacze pomieszczeń, urządzenia ciepłownicze i fotowoltaika.
Konkurs jest dostępny dla przedsiębiorców działających w Polsce. Mogą to być także konsorcja składające się z dwóch do pięciu podmiotów. Dofinansowanie dla mikro- i małych przedsiębiorców może sięgać do 80 procent kosztów kwalifikowanych na badania przemysłowe oraz do 60 procent na prace rozwojowe, dla firm średnich – odpowiednio 75 i 50 procent, dla dużych – 65 i 40 procent. Jednostki badawcze z konsorcjów utworzonych do konkursu zawsze otrzymają 100 procent dofinansowania.
Łączna pula wsparcia to 200 mln zł, w tym 20 mln dla województwa mazowieckiego. Minimalne koszty kwalifikowane projektu to 400 tys. Złotych, a maksymalna to równowartość 50 mln euro. Wnioski można składać online za pośrednictwem systemu LSI NCBR do 30 kwietnia. Ocena projektu ma trwać od tej daty maksymalnie 90 dni.
30 marca odbędzie się Platforma Przemysłu Przyszłości, czyli szkolenie online za darmo dla wszystkich zainteresowanych dofinansowaniem, którzy powinni zarejestrować się korzystając ze specjalnego formularza.
NCBR/Wojciech Jakóbik