AlertEnergetykaRopaŚrodowisko

Strona niemiecka nie spytała Polski o zgodę na podwyższenie emisji w Rafinerii Schwedt

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odpowiedziała na pytanie BiznesAlert.pl dotyczące zgody Polski na wniosek o podwyższenie emisji w rafinerii PCK. Ministerstwo nie otrzymało dotychczas wniosku o akceptację planów w Schwedt.

– Na tym etapie nie dostaliśmy żadnego wniosku o zaakceptowanie wyższej emisyjności. My oczywiście na terenach przygranicznych badamy poziom emisji i one według ostatnich ustaleń nie przekraczają norm. Żaden wniosek w tej sprawie nie wpłynął do naszego ministerstwa – odpowiedziała Hennig-Kloska.

Rafineria Schwedt (PCK) wnioskuje obecnie o nowe specpozwolenie na wyższe emisje, w tym także dwutlenku siarki. Ostatnie takie pozwolenie, wydane w 2017 roku, zakończyło się 31 grudnia 2023 roku. Wniosek został wysłany do landowego urzędu ochrony środowiska w Schwedt i czeka na rozpatrzenie.

– Ja poprosiłam również o bardziej szczegółową informację podległych służb – podkreśliła minister klimatu w odpowiedzi dla BiznesAlert.pl.

Rafineria PCK w Schwedt leży nad Odrą, 10-12 kilometrów od granicy z Polską. Ten zakład petrochemiczny należy do siedmiu największych rafinerii w Niemczech. Warto dodać, że w dalszym ciągu nie została zderusyfikowana i należy w 54-procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Aleksandra Fedorska

Pralnie ropy rosyjskiej na celowniku mogą potwierdzić obawy Polski


Powiązane artykuły

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....
Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...
Stacja ładowania Grupy Orlen. Fot. Orlen

Orlen zaszachował konkurencyjnych operatorów publicznych ładowarek

Multienergetyczny koncern korzystając ze swojej przewagi finansowej obniżył o 25 procent ceny za ładowanie aut elektrycznych w czasie wakacji. Odpowiedź...

Udostępnij:

Facebook X X X