Czy niemieckie maszyny produkują broń w Rosji?

17 października 2023, 09:00 Alert

Niemiecka Sieć Redakcyjna (RND) posiada dokumenty eksportowe, zgodnie z którymi spółka zależna Niles-Simmons Industrieanlagen GmbH dostarczała towary do Rosji za pośrednictwem co najmniej trzech spółek zależnych, nawet po tym, jak wojna rozprzestrzeniła się na całą Ukrainę w lutym 2022 roku.

Szlifowanie metalu. Źródło Freepik
Szlifowanie metalu. Źródło Freepik

Spółka zależna Niles-Simmons Industrieanlagen GmbH z siedzibą w Chemnitz wyeksportowała do Rosji produkty o łącznej wartości 5,4 mln USD w co najmniej 68 przypadkach. Jednym z największych rosyjskich klientów jest Grupa Evraz, która jest jednym z najważniejszych rosyjskich producentów stali – podaje RND.

Firma Niles-Simmons Industrieanlagen GmbH broni się w rozmowie z RND argumentując, że Unia Europejska sankcjonuje tylko rosyjskich oligarchów, a nie koncerny, wiec sprzedając towary koncernom w Rosji, nie ma problemu z sankcjami.

W podobny sposób docierały po 22 lutym 2022 roku i inwazji rosyjskiej dostawy do Rosji od niemieckich producentów takich jak Rasoma Werkzeugmaschinen GmbH i Hegenscheidt-MFD GmbH & Co. KG.

Niemieckie maszyny służą głównie obróbce metalu i mogą być wykorzystywane także przy produkcji broni. Niemieccy producenci przyznają, że nie mają wpływu na to, w jaki sposób i gdzie ich rosyjscy klienci korzystają z dostarczonych maszyn.

RND / Ostsee-Zeitung / Aleksandra Fedorska

RAPORT: Niemcy nie mogą się wyleczyć z Rosji