Federalny minister gospodarki i ochrony klimatu przedstawił plany rządowe związane z budową sieci wodociągowej w Niemczech. Sieć ta planowana jest na prawie 10 000 kilometrów i ma kosztować blisko 20 miliardów euro.
Niemiecka sieć wodociągowa ma za zadanie połączyć niemieckie porty, które mają służyć do przeładowywania wodoru importowanego i transportu tego surowca do najważniejszych skupisk ludności i terenów przemysłowych w kraju, które położone są na południu oraz w centrum Niemiec.
W dłuższej perspektywie Niemcy mają produkować od 30 do 50 procent wodoru na własne potrzeby. Pozostałe ilości będą musiały być importowane wodorociągami lub dostarczane w postaci amoniaku statkami – podaje publiczny dziennik telewizyjny Tagesschau.
Zakończenie budowy sieci wodociągowej przewidziane jest na 2032 rok. Część wodorociągów, 40 procent, będzie mogła opierać się na funkcjonujących obecnie gazociągach, które mają zostać dostosowane do przesyłu wodoru. Natomiast 60 procent rur będzie musiała powstać na nowo.
Niemiecka strategia wodorowa przewiduje instalacje elektrolizerów do produkcji wodoru o mocy 5 – 10 GW do 2030 roku. Niemiecki rząd zdecydował wyłożyć środki na budowę sieci wodorociągowej o wysokości 20 miliardow euro. Zwrot tej inwestycji przewidziany jest do 2055 roku.
Die Welt / Tagesschau / Aleksandra Fedorska
Gibała: Norwegia i Niemcy badają wodorociągi oraz rury na dwutlenek węgla