Nord Stream 2: Dwugłos w Szwecji. Sztokholm przeciw. Gotlandia za

6 grudnia 2016, 06:00 Alert
Ship-to-Ship Transport in Slite, Sweden
Dostawa rur do Nord Stream. Fot Nord Stream 2

W połowie grudnia zostanie podjęta pierwsza z serii kilku decyzji w sprawie wydzierżawienia części portu Slite na Gotlandii na potrzeby budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Przewodniczący Rady Regionalnej na wyspie jest za inwestycją Gazpromu. Odmienne stanowisko prezentuje władze centralne w Sztokholmie. Minister energetyki Szwecji Ibrahim Baylan podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej wyraził zaniepokojenie rosyjsko – niemiecką inwestycją.

Zgodnie z harmonogramem jaki wynika z procedur prawnych, pierwszą decyzję musi przyjąć Komitet Techniczny w dniu 15 grudnia. Wówczas zostanie zarekomendowania konkretna decyzja kierunkowa. Na podstawie tej rekomendacji w styczniu zarząd regionu podejmie decyzje w styczniu, a pod koniec lutego ostateczną decyzję podejmie Rada Regionu. – Moja ocena tego projektu jest pozytywna i zgadzamy się wydzierżawienie przestrzeni magazynowej – powiedział przewodniczący regionalnej Bjorn Jansson.

Zgoda na stworzenie bazy zaopatrzeniowej dla Nord Stream 2 da portowi Slite na Gotlandii zyski w wysokości 50-60 mln szwedzkich koron. – Gmina wyrazi jedynie stanowisko w sprawie zawarcia umowy, nic innego. Dokonanie analizy bezpieczeństwa nie leży w naszych kompetencjach. To domena rządu – powiedział Szwed. Jego zdaniem, jeśli do lutego rząd nie wyrazi jasnego stanowiska w tej sprawie, Rada podejmie decyzję na postawie własnych analiz. Dotychczas rząd nie przyjął jasnego stanowiska w sprawie lokalizacji w porcie Slite na Gotlandii oraz w Karlshamn baz zaopatrzeniowych dla Nord Stream 2. Klarowne stanowisko w tej sprawie przedstawił jednak głównodowodzący szwedzką armią Micael Bydén. Jego zdaniem Nord Stream 2 oraz użyczenie Gazpromowi infrastruktury portowej w Szwecji zagraża bezpieczeństwu tego kraju.

Szwedzkie wojsko ostrzega przed Nord Stream 2

Zdaniem szwedzkiej prasy 13 grudnia minister spraw zagranicznych Szwecji, Margot Wallström ma spotkać z przewodniczącym rady regionalnej na wyspie Gotlandia oraz z burmistrzem Karlshamn w sprawie wniosków Gazpromu dotyczących zgody na powstanie baz zaopatrzeniowych.

Szwecja rozważa zakaz wykorzystania jej portów przez Nord Stream 2

Szwecja zaniepokojona Nord Stream 2

Na poniedziałkowej Radzie Unii Europejskiej, szwedzki minister energii Ibrahim Baylan wraz z kilkoma innymi szefami resortów państw Wspólnoty poruszył kwestie związaną z bezpieczeństwem energetycznym w obliczu powstania Nord Stream 2. – Podczas spotkania powtórzyłem stanowisko naszego premiera z października. Przypomniałem o naszym zaniepokojeniu związaną z gazociągiem Nord Stream 2 zwłaszcza w kontekście Unii Energetycznej i wyzwań w zakresie dywersyfikacji źródeł energii w UE – mówi Baylan.

Szwedzi oczekują na wyniki analizy zleconej przez Komisję Europejską w kontekście oddziaływania projektu na bezpieczeństwo energetyczne UE. Szwecja miała także namawiać do refleksji w sprawie tego gazociągu inne kraje, w tym także Danię.

Szwedzkie wojsko chce blokady Nord Stream 2

Dagenes Nyheter