Norwegia obniża podaż gazu kiedy ceny spadają. Przypadek czy celowe działanie?

22 listopada 2023, 07:00 Alert

Norwedzy znów zmniejszyli wydobycie gazu ziemnego w okresie, kiedy ceny na giełdzie spadają. Nieoficjalnie można usłyszeć zarzuty, że robią to specjalnie.

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay
Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Wydobycie gazu ziemnego w Norwegii spadło w październiku do 10,17 mld m sześc. rocznie, czyli o 6,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Nieoficjalnie rozmówcy BiznesAlert.pl z sektora gazowego Polski obawiają się celowego windowania ceny. Jednak wydobycie październikowe w porównaniu z wrześniem wzrosło 1,7 razy z 5,97 mld m sześc. Jednak we wrześniu jego poziom był rekordowo niski, najniższy od czterech lat.

– Norweskie wydobycie gazu spada akurat wtedy, kiedy ceny na giełdzie w Europie są niskie. Ktoś złośliwy powie, że Norwedzy także manipulują dostawami w celu windowania cen – mówi źródło BiznesAlert.pl w polskim sektorze gazowym. Norwedzy dostarczają gaz do Europy stając się największym źródłem nierosyjskim.

Udział gazu z Rosji słanego gazociągami do Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale 2023 roku o 14,5 punktów procentowych do 13,8 procent importu unijnego. Dla porównania Norwedzy odpowiadali za 44 procent dostaw, Wielka Brytania (dostawy LNG przeniesione do gazociągów) za 17,8 procent i Algieria za 16,5 procent. Udział Rosji w dostawach LNG sięgnął 12,4 procent (spadek o 2,7 punktów procentowych) wobec 46,4 procent udziałów importu z USA. Import gazu do Unii Europejskiej spadł o 17 procent rok do roku. Polacy importują gaz z Norwegii na mocy kontraktów PGNiG z szeregiem dostawców z szelfu oraz z wydobycia własnego.

Cena gazu na giełdzie TTF w Holandii będącej punktem odniesienia transakcji na kontynencie waha się wokół 43 euro za megawatogodzinę w kontraktach grudniowych. To wciąż dwa razy więcej niż przed kryzysem energetycznym, ale widoczny jest spadek od połowy października z okolic 56 euro pomimo rozpoczęcia się sezonu grzewczego.

Ceny spadają przez rekordowe zapełnienie magazynów gazu pomimo rozpoczęcia poboru sezonowego. Są one zapełnione na skalę europejską w ponad 98 procentach dzięki regulacji wymagającej od Europejczyków zgromadzenia co najmniej 90 procent pojemności przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ten cel został zrealizowany przed czasem, jeszcze w sierpniu 2023 roku.

Norweski Dyrektoriat Ropy / Wojciech Jakóbik

Nowe odkrycie na złożu gazu z udziałami Polaków może zasilić Baltic Pipe