Polska chce koordynacji unijnej ochrony infrastruktury dostaw surowców spoza Rosji

5 marca 2024, 08:30 Alert

Podczas spotkania Rady UE ds. Energii minister Henning-Kloska podkreśliła jak ważną rolę w sektorze pełni infrastruktura służąca do odbioru dostaw surowców spoza Rosji. Polityk powiedziała, że może to być temat do koordynowania działań, zmierzających do ochronnych infrastruktury, na poziomie unijnym.

Naftoport. Fot.: Port Gdańsk

Paulina Henning-Kloska, minister klimatu i środowiska wzięła udział w Radzie Unii Europejskiej do spraw Energii. Spotkanie odbyło się czwartego marca i dotyczyło bezpieczeństwa energetycznego, regulacji dotyczących gazu i elastyczności systemu elektroenergetycznego. Minister zaznaczyła, że terminale morskie odbierające paliwa, mają większą rolę niż w przeszłości. Jako przyczynę tego wskazała embargo, w ramach sankcji, na rosyjskie paliwa. Tym samym porty wymagają większej ochrony, zarówno w kwestii ochrony fizycznej jak i cyberzagrożeń. Minister uważa, że jest przestrzeń do koordynacji działań na poziomie Unii Europejskiej, zmierzających do ochrony infrastruktury krytycznej służącej do odbioru dostaw drogą spoza Rosji.

Został poruszony również wątek Ukrainy, Henning-Kloska zaapelowała do Komisji Europejskiej, aby ta przeanalizowała sposób dostawy paliw do Ukrainy podczas tegorocznej zimy. Dodatkowo podniosła temat przemyślenia i omówienia tego jak embargo na LPG, wprowadzone w ramach 13. pakietu sankcji, wpłynie na stan paliwa w krajach członkowskich Unii Europejskiej i na sprzedaż paliwa do Ukrainy. Minister zaznaczyła, że Polska wspierała i będzie wspierać Ukrainę, również w kwestii dostaw energii.

– Mamy świadomość, że Rosja kontynuuje ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ostatnich dwóch miesiącach odnotowaliśmy, że te ataki nasiliły się i mają dużo bardziej zmasowany charakter niż w przeszłości – powiedziała Henning-Kloska.

Rada Europejska zarekomendowała ograniczenie zużycie gazu ziemnego. Ministerstwo podało, że według Polski jest to odpowiedzialność poszczególnych państw członkowskich. Jednocześnie unijne rekomendacje mogą być dobrą wskazówką jak ograniczyć zużycie w sposób efektywny. Polska nie widzi przeszkód dla przyjęcia tych rekomendacji.

– To duże wyzwanie, przed którymi stają wszystkie państwa członkowskie. Elastyczność nie jest jednak celem samym w sobie, powinna służyć zapewnieniu zrównoważonej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej – powiedziała minister odnosząc się do kwestii elastyczności systemu elektroenergetycznego.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski

Winiarski: Naftowi giganci są największymi wygranymi wojny w Ukrainie