EnergetykaEnergia elektrycznaOpinieOZEŻegluga

Duńczycy dostarczą statki dla polskiego offshoru

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

– Polenergia i Equinor podpisały ze spółką Cadeler kontrakt w sprawie statków instalacyjnych dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – poinformowała we wtorek Polenergia. Jednostki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 turbin wiatrowych.

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 kilometrów od brzegu.

W informacji prasowej Polenergia wyjaśniła, że “projekty Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, dysponują kompletem morskich i lądowych pozwoleń na budowę”.

Podano, że po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały umowę na statki instalacyjne.

W ramach projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na Morzu Bałtyckim powstanie 100 turbin wiatrowych o mocy 14,4 MW każda.

– To największe turbiny wyprodukowane do tej pory przez firmę Siemens Gamesa. Wieże wiatrowe osiągną wysokość 260 metrów, co oznacza, że każda z nich będzie wyższa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – wskazała firma. Dodała, że po uwzględnieniu fundamentów znajdujących się pod powierzchnią wody, całkowita wysokość jednej turbiny niemal zrówna się z wysokością Wieży Eiffla.

Prezes Polenergia Jerzy Zań zwrócił uwagę, że kontrakt na statki instalacyjne dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 “to jeden z ostatnich kroków, który dzieli nas od ich budowy”.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna; od 2005 roku akcje spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Equinor działa na ponad 30 rynkach na świecie; jest producentem i dostawcą gazu do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.

W pierwszej fazie budowy energetyki wiatrowej na morzu ma powstać siedem farm. Obok dwóch farm Polenergii i Equinora, następne dwie o łącznej mocy 2,5 GW mają zbudować PGE z duńskim Orstedem; kolejną o mocy 1,2 GW Orlen z kanadyjskim Northland Power; następna o mocy 0,35 GW – RWE, a ostatnią, o mocy 0,4 G – OW Offshore, czyli konsorcjum EDPR i Engie. Pierwsza energia z morskich farm ma popłynąć w 2026 roku.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Niemiecki prąd jest w 56 procentach z OZE


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X