OPAL: Niejasności i niepewny los układu Gazpromu z Komisją

3 listopada 2016, 08:00 Alert

Ustępstwo Komisji Europejskiej w sprawie dostępu do niemieckiej odnogi Nord Stream w Niemczech dla rosyjskiego Gazpromu nie zadowala zainteresowanych stron. W ich przekonaniu przed akceptacją ugody należy rozstrzygnąć niejasności.

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur – BnetzA) zamierza rozpocząć rozmowy z Gazpromem na temat podpisania nowej umowy na wykorzystanie przepustowości gazociągu OPAL, łączącego wychodzący na niemieckim wybrzeżu gazociąg Nord Stream z systemem przesyłowym w Czechach. Umowa ta będzie uwzględniała zmiany naniesione przez Komisję Europejską – poinformował w rozmowie z agencją RIA Novosti przedstawiciel biura prasowego niemieckiego regulatora.

Infografika: BiznesAlert.pl

Przypomnijmy, że Gazprom ogłosił, że analizuje decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą udzielania spółce większego dostępu do przepustowości gazociągu OPAL, po tym jak do wspomnianego dokumentu Bruksela wniosła zmiany. Umowa została podpisana pomiędzy Gazpromem, Gazprom Eksportem, operatorem przesyłowym OPAL Gastransport oraz Federalną Agencją ds. Sieci.

Według źródła RIA Novosti umowa, którą przedstawił Komisji Europejskiej niemiecki regulator, zakłada, że dla stron trzecich będzie zarezerwowane 4 procent przepustowości z możliwością zwiększenia jej do 8 procent. Jednak według źródeł agencji RIA Novosti KE uznała, że jest to niewystarczająca wielkość i podniosła ją do 10 procent. Zdaniem Gazpromu były to zmiany wprowadzone „jednostronnie”.

OPAL: Gazprom ma uwagi do decyzji Brukseli

– Komisja Europejska zechciała dokonać zmian w umowie. Bundesnetzagentur rozpocznie rozmowy ze stronami umowy na ten temat. Powinny one rozstrzygnąć kwestię podpisania nowej umowy z uwzględnieniem poprawek wymaganych przez Komisję. Następnie Federalna Agencja ds. Sieci poinformuje Komisję Europejską o rezultacie rozmów. Konieczne jest wyjaśnienie mechanizmu wykorzystania przepustowości gazociągu OPAL przez strony trzecie oraz Gazprom w ramach nowego porozumienia uwzględniającego poprawki wymagane przez Komisję Europejską– powiedział przedstawiciel BnetzA.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się na zwiększenie dostępu Gazpromu do przepustowości gazociągu OPAL. Zgodnie z decyzją Brukseli do 2033 roku, w zależności od sytuacji na rynku, rosyjski koncern będzie mógł wykorzystać do 80 procent przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL, która wynosi 36 mld m3. Na mocy ustępstwa z 2011 roku Gazprom mógł mieć dostęp jedynie do 50 procent mocy.

RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Pogłoski o śmierci Nord Stream 2 są przesadzone. O triumfie Gazpromu też