Tąpnięcie akcji Orlenu po wieściach o zrzuceniu mrożenia cen energii na jego barki

29 listopada 2023, 16:00 Alert

Wartość akcji Orlenu spada o kilka procent po wieściach o możliwości finansowania mrożenia cen energii z jego środków w 2024 roku. Prezes Daniel Obajtek odpowiada na pomysł potencjalnej koalicji rządowej.

Daniel Obajtek. Fot. Wojciech Jakóbik.
Daniel Obajtek. Fot. Wojciech Jakóbik.

Akcje Orlenu są obecnie warte około 58 złotych za sztukę i notują 29 listopada spadek wartości o prawie 10 procent.

To odpowiedź na wieści WysokieNapiecie.pl. – 14,6 mld zł — tyle, zgodnie z projektem ustawy o cenach energii, ma zapłacić koncern Orlen na rzecz dalszego mrożenia cen energii, gazu i ciepła — pisze wysokienapiecie.pl. Środki mają pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen, który ma działać jak analogiczne rozwiązanie finansujące cenę maksymalną gazu w 2023 roku ze środków Orlenu.

Projekt w tej sprawie przedstawili posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Trzeciej Drogi. Fundusz działający dotychczas był finansowany przez spółki energetyczne i paliwowe w celu mrożenia cen energii oraz gazu. Potem otrzymywały rekompensaty finansowane z budżetu.

– Zastanawiam się komu zależy na obniżaniu wartości koncernu Orlen i uderzaniu w jego stabilność finansową, i jaki jest tego cel – ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek na Twitterze. – Projekt ustawy, o którym piszą media, nakładający na Orlen składkę w wysokości 15 mld zł, oznacza 15 mld zł mniej na inwestycje w polską transformację energetyczną i inne inwestycje rozwojowe koncernu w Polsce oraz zagranicą. Nie wspominając o tym, że już dziś Orlen przekazuje miliardy na zamrożenie cen gazu w Polsce. Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł.

WysokieNapiecie.pl / Twitter / Wojciech Jakóbik

Gawin: Czas chłodzić, nie mrozić ceny energii (ROZMOWA)