Orlen może namówić prezydenta do weta mrożenia cen energii na jego rachunek

30 listopada 2023, 18:00 Alert

Prezes Orlenu pisze do prezydenta ze skargą na projekt ustawy o mrożeniu cen energii, która zobowiąże go jako jedyną spółkę do finansowania tego mechanizmu wsparcia.

Andrzej Duda po rozmowach z Joe Bidenem. Fot. BiznesAlert.pl.
Andrzej Duda. Fot. BiznesAlert.pl.

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Polska 2050 przedstawiły projekt ustawy przedłużający obowiązujące obecnie mrożenie cen energii na okres od początku roku do 30 czerwca 2024 roku. Mechanizm finansowania rozwiązania wartego 15,4 mld zł to Fundusz Wypłaty Różnicy Cen finansowany na rynku gazu przez wpłaty PGNiG z grupy Orlen.

– Projekt KO i Polski 2050 zakłada obciążenie wszystkimi kosztami w kwocie ok. 15 mld zł tylko jednej firmy i ma nią być Orlen – czytamy w liście prezesa Daniela Obajtka do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zdaniem Obajtka jest to przymiarka do prywatyzacji tej firmy. Orlen apeluje o dogłębną analizę ustawy.

Prezydent może zawetować ustawy złożone w Sejmie RP poparte większością zwykłą głosów posłów. Wracają one do ponownego rozpatrzenia a w celu przełamania weta prezydenckiego większością kwalifikowaną, czyli trzema piątymi głosów.

Twitter / Wojciech Jakóbik

Tąpnięcie akcji Orlenu po wieściach o zrzuceniu mrożenia cen energii na jego barki