Paca: 62 sekrety selektywnej zbiórki odpadów

14 lutego 2017, 07:30 Środowisko

Czy rozdzielenie domowych odpadów na 5 pojemników i 62 wskazówki jak z nich korzystać przybliży nas do zwiększenia poziomów recyklingu? Michał Paca, propagator gospodarki w obiegu zamkniętym, specjalista i przedsiębiorca branży gospodarowania odpadami sugeruje, że taka polityka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Dodanie do 5 pojemników, które będzie miał w domu każdy z nas, osobnych systemów przechowywania i odbioru odpadów budowlanych, niebezpiecznych, wielkogabarytowych i tekstyliów powoduje, że robi się według Pacy nieciekawie.

50-procentowa efektywność

Paca podkreśla, że z dotychczasowych doświadczeń selektywnej zbiórki samego szkła ma ono po przywiezieniu do stacji recyklingowej od 30% do 50% zanieczyszczeń. Powoduje to wysokie koszty dodatkowego oczyszczenia i wydłuża całą procedurę. „Mam wrażenie, że po raz kolejny w Polsce ślepo podążamy za wskazówkami Unii Europejskiej. Po raz kolejny tracimy szansę żeby uczyć się na błędach Unii Europejskiej. Taki system selektywnej zbiórki doprowadzi do tego, że za kilka lat urzędnicy powiedzą: świetnieśmy ten system segregowania odpadów opracowali, ale ludzie nie sprostali…”.

Inne modele

Jak w takim razie powinien wyglądać system selektywnej zbiórki według Michała Pacy? Skuteczny i efektywny system powinien się opierać stabilny fundament, a tym fundamentem jest wyodrębnienie z całej masy produkowanych przez mieszkańców odpadów 4 frakcji, które nie powinny być z niczym mieszane. Te frakcje to odpady: budowlane, niebezpieczne, tekstylia i wielkogabarytowe. Druga fundamentalna sprawa to oddzielanie od reszty odpadów tego z czego można wyprodukować kompost. Kompost, który wesprze lokalne rolnictwo. Do tej pory sortownie, które mechanicznie i biologicznie oczyszczały zmieszany materiał uzyskiwały niewielką efektywność, gdyby trafiały do nich odpady naprawdę suche ich efektywność natychmiast by wzrosła. Innym modelem jest ten proponowany przez firmę Bioelektra. W nim mieszkaniec oddziela tylko papier i tekstylia do wspólnego pojemnika, reszta odpadów trafia do pojemnika odpadów zmieszanych.

Im prościej tym lepiej 

Paca: Polska musi lepiej promować gospodarkę cyrkularną (ROZMOWA)

 

Im prostszy i bardziej przejrzysty system, tym łatwiej przekonać do niego mieszkańców. Tak można podsumować to o czym mówi Michał Paca.