Rada Unii Europejskiej i Parlament zawarły wstępne porozumienie polityczne wokół Pakietu Gazowo-Wodorowego, który ma promować wodór, biometan i inne gazy odnawialne w Europie.
Zmiany uzgodnione w porozumieniu politycznym zakładają podział na operatorów przesyłowych i dystrybucyjnych wodorociągów, ochronę odbiorców wrażliwych i większą koordynację planów rozwoju sieci. Musi ono zostać formalnie zatwierdzone przez Radę oraz Parlament. Pozostałe elementy pakietu mają zostać uzgodnione w przyszłości.
Komisja Europejska przedstawiła 15 grudnia 2021 roku szereg regulacji mających umożliwić realizację celu redukcji emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku. Element rozwiązań to dekarbonizacja sektora gazowego.
Dyrektywa i rozporządzenie w tej sprawie ma promować wypieranie gazu ziemnego takim pochodzącym ze źródeł niekopalnych, by ułatwić realizację celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. To część pakietu Fit for 55 z celem redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku.
Udział gazów odnawialnych i niskoemisyjnych ma wzrosnąć z 5 obecnie do 66 procent w 2050 roku. Te gazy to biogaz, biometan, wodór, syngaz. To takie, które emitują minimum 70 procent mniej gazów cieplarnianych niż gaz ziemny. Mają posłużyć dekarbonizacji sektora gazowego oraz realizować cele klimatyczne.
Wspomniany pakiet zakłada stworzenie rynku wodoru, rozwoju sieci przesyłowych tego paliwa z celem unijnym 40 GW mocy elektrolizerów i 10 mln ton produkcji wodoru odnawialnego za ich pomocą w 2030 roku.
Sieć gazowa ma być przystępna dla wodoru, mieć standardy certyfikacji i terminologii na poziome unijnym, a także zakładać zakończenie długoterminowych umów na dostawy gazu ziemnego w 2049 roku.
Kraje członkowskie mają lepiej koordynować budowę sieci energetycznych, gazowych i wodorowych (tzw. Wodorociągów). Ma zostać także wzmocniona współpraca w razie kryzysów jak ten z 2022 roku.
– Mamy porozumienie ws. Pakietu Wodorowo-Gazowego (dyrektywa)! Ważny krok w stronę silniejszej Unii Energetycznej – skomentował prof. Jerzy Buzek, uczestnik negocjacji w Parlamencie Europejskim z komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE). – Wodór równa sięwiększe: bezpieczeństwo energ., konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu. Cieszy, że jako Parlament Europejski wzmocniliśmy zapisy na rzecz szybszego rozwoju infrastruktury. Wodorowej – dodał.
Rada Unii Europejskiej / Wojciech Jakóbik
https://twitter.com/JerzyBuzek/status/1729208521697464615