PGE wygrywa w wyścigu o kolejną koncesję offshore

10 lutego 2023, 12:30 Alert

Sześć firm osiągnęło minimum kwalifikacyjne w kolejnym postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia lokalizacyjnego dla morskich farm wiatrowych – wynika z ogłoszenia wyników postępowania opublikowanego przez resort infrastruktury. Najwięcej punktów w postępowaniu dla obszaru 60.E.4 uzyskała spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 5, zaś dla obszaru 44.E.1 najwiecej punktów zdobyła spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 9. Obie są spółkami zależnymi PGE Baltica.

Źródło: balticwind.eu
Źródło: balticwind.eu

Resort infrastruktury podał, że minimum kwalifikacyjne osiągnęli wnioskodawcy: Elektrownia Wiatrowa Baltica 5 i Elektrownia Wiatrowa Baltica 9, EDF Renewable Offshore Polska I, Cremona, Carmagnola, POW-Polish Offshore Wind-Co. oraz SSE Renewables Poland. W styczniu PGE Baltica otrzymała największą liczbę punktów w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarach 43.E.1 oraz 60.E.3.. Najnowsze pozwolenia lokalizacyjne uzyskane przez PGE to lokalizacje 60.E.4 oraz 44.E.1

W wyścigu po nowe lokalizacje, PGE już teraz deklaruje, że będzie ubiegało się o pięć kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych, które nie zostały ujęte w dotychczasowych postępowaniach. Jak zaznacza PGE, celem spółki dla offshore do 2040 roku jest posiadanie minimum 6,5 GW mocy na morzu. W rywalizacji o nowe lokalizacje nie zamierza odpuszczać również PKN Orlen, który będzie ubiegał się o wszystkie możliwe koncesje – 11.

Batalia o polski offshore będzie głównie rozstrzygała się między koncernami skarbu państwa, które są promowane dzięki założeniom rozporządzenia, zgodnie z którym przewagę będą miały państwowe spółki, gdyż uzyskają one dodatkowe punkty wynikające ze wskaźnika transformacji energetycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Z racji tego, że spółki Skarbu Państwa są dopiero w początkowej fazie transformacji i posiadają stosunkowo niski udział OZE, będą one miały przewagę nad innymi podmiotami ubiegającymi się o pozwolenia, których udział OZE może być na wyższym poziomie.

Ministerstwo infrastruktury/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

PGE i PKN Orlen walczą o pozwolenia lokalizacyjne na potrzeby offshore