PGE chce zainstalować 3,5 GW offshore do 2030 roku

10 lipca 2019, 18:00 Alert

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski otworzył doroczny PKEE Summer Day zorganizowany przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Zapowiedział, że spółka PGE Baltica chce zainstalować 3,5 GW farm wiatrowych na morzu do 2030 roku.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

– Polski sektor energetyczny ma ambicje inwestycji w sektor wiatrowy na Bałtyku – zadeklarował przedstawiciel Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który skupia największe spółki sektora energetycznego w Polsce. – Chcemy zainstalować 3,5 GW offshore do 2030 roku. Szacunkowy potencjał offshore w Polsce to 5 GW do 2030 i 10 GW do 2040 roku.

– W planach rządu offshore zajmuje ważne miejsce. Ten potencjał powinien zostać w dużym stopniu zrealizowany dzięki dużemu zainteresowaniu przemysłu europejskiego inwestycjami w Polsce – przekonywał prezes Baranowski. – Offshore będzie istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce.

– Cały czas modernizujemy energetykę konwencjonalną z użyciem najnowszych technologii. Chcemy mieć także 2,5 GW fotowoltaiki do 2030 roku. Udział OZE w polskim miksie energetycznym jest szacowany na 27 procent w 2030 roku. Chcemy mieć do tego dwie elektrownie jądrowe do 2045 roku – wyliczał Henryk Baranowski.

Wojciech Jakóbik