– Rozwój ciepłownictwa jest jednym z filarów rozwoju PGE. Koncentrujemy się na integracji aktywów kupionych od EDF. Jest duża praca organizacyjna i administracyjna, która będzie budować wartość spółki w przyszłości – powiedział prezes PGE Henryk Baranowski podczas spotkania z analitykami podsumowującymi wyniki za pierwszy kwartał 2018 roku.
W tym kontekście przypomniał, że m.in. dzięki nabyciu aktywów EDF jego firma znów może się pochwalić się EBIDTA powyżej 2 mld złotych i zyskiem netto powyżej 1 mld złotych. – To potwierdza jak korzystne było przeprowadzenie tej transakcji – mówił prezes Baranowski.
Podkreślił również, że spółka prowadzi również analizę kogeneracyjnych mocy wytwórczych, a także czy zastąpić dotychczasowe moce na mniej emisyjne.
Prezes PGE zwrócił uwagę, że spółka stawia na rozwój ciepłownictwa i zmniejszenia wpływu swojej działalności na środowisko. W tym kontekście przypomniał o Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii budowanej na terenie Elektrociepłowni Rzeszów, która oprócz spalania odpadów może stanowić źródło pozyskania energii i cieplna. – To pokazuje jak można przekształcać lokalne źródła z korzyścią dla mieszkańców – powiedział. Dodał, że takie przejście wpisuje się idealnie w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. – Chodzi o zdywersyfikowany miks paliwowy dostosowany do lokalnych potrzeb.
– To jedna z tych dróg biznesowych, z których PGE chce skorzystać. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności – mówił prezes Baranowski.
Wspomniał również o inwestycjach w Elektrociepłownię Czechnica, które mają przyczynić się do utrzymania dostaw ciepła do obecnych i przyszłych klientów koncernu w aglomeracji wrocławskiej. – Planujemy także inwestycje w Bydgoszczy i w Kielcach. Kontynuujemy uciepłownienie elektrowni w Rybniku. Podejmujemy szereg działań ograniczających nasz wpływ na środowisko.
– Ciepłownictwo jest jednym z filarów rozwoju PGE – podsumował prezes Baranowski. Według niego system wsparcia dla koogeneracji może stać się impulsem do jej rozwoju, który umożliwi efektywne wykorzystanie energii i zapewni czystsze powietrze w miastach.
W trakcie konferencji prezes PGE stwierdził również, że obszarze inwestycji w spółce „dzieje się wiele dobrego”. W tym kontekście wspomniał o budowie nowych bloków węglowych w Opolu i Turowie, których poziom zaawansowania wynosi odpowiednio 91 i 56 procent. Ponownie podkreślił, że PGE dostosowuje się do nowych norm środowiskowych. – Szukamy także nowych możliwości wpisujących się w strategię grupy i ciepłownictwa – mówił