PGE sfinalizowała zakup PKP Energetyka. Teraz energią kolei zajmie się PGE Energetyka Kolejowa

4 kwietnia 2023, 12:45 Alert

Polska Grupa Energetyczna sfinalizowała przejęcie PKP Energetyka i od dziś jej nowa spółka PGE Energetyka Kolejowa będzie odpowiadać za dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego w całej Polsce.

Czwartego kwietnia 2023 roku odbyła się konferencja prasowa w związku z przejęciem spółki PKP Energetyka przez Polską Grupę Energetyczną (PGE). W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezes PKP Energetyka Sylwester Szczensnowicz i prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Nowa spółka zarządzająca energią elektryczną kolei w Polsce będzie nosić nazwę PGE Energetyka Kolejowa, po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

– PKP Energetyka zmienia nazwę na PGE Energetyka Kolejowa. Transakcja przejęcia została dokonana, wczoraj powołaliśmy nowy zarząd i od dzisiaj Polska Grupa Energetyczna prowadzi nadzór nad działalnością PGE Energetyka Kolejowa. Odpowiadamy za dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby całego transportu kolejowego w Polsce – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

– Powiększamy potencjał jeśli chodzi o możliwości nowych przychodów. Kapitałem w tej spółce są ludzie, którzy posiadają ogromne kompetencje. Dzisiaj, dzięki połączeniu siły obu organizmów, będziemy jeszcze silniejsi – dodał.

W 2015 roku PKP Energetyka została sprzedana amerykańskiemu funduszowi CVC Partners. Podczas konferencji nawiązał do tego sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki. – To bardzo ważny dzień dla polskiego transportu kolejowego i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przejęcie PKP Energetyka przez PGE oznacza, że część infrastruktury krytycznej znów trafia do majątku Skarbu Państwa. Repolonizacja tego typu obszarów wzmacnia bezpieczeństwo i sprawia, że rozwijamy polski kapitał – podkreślił.

Repolonizacja kluczowych spółek jest ważnym elementem zwiększania bezpieczeństwa Państwa, ale również wzmacniania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz całej gospodarki. Odkupienie przez PGE, PKP Energetyka oznacza naprawienie strategicznego i politycznego błędu Platformy Obywatelskiej, która oddając w obce ręce tak istotną spółkę osłabiła bezpieczeństwo kraju. Jestem przekonany, że podobnie jak to miało miejsce po przejęciu od EDF aktywów ciepłowniczych, PGE w pełni wykorzysta potencjał tej inwestycji dla swojego rozwoju i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

– Kolej jest kluczowym elementem infrastruktury transportowo-logistycznej kraju. Z jednej strony wspiera polską gospodarkę, a z drugiej też oferuje wygodny i szybki transport dla pasażerów w całej Polsce. Przejęcie PKP Energetyka przez Grupę PGE to przywrócenie kontroli Państwa nad strategiczną infrastrukturą kolejową i wzmocnienie bezpieczeństwa kolejowych spółek – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

PGE podaje, że Rada Nadzorcza spółki, zdecydowała o powołaniu nowego zarządu, na którego czele stanął Sylwester Szczensnowicz. Do momentu wprowadzenia niezbędnych zmian w KRS, spółka będzie działać pod nazwą handlową PGE Energetyka Kolejowa. W związku tym, rozpoczął się także proces rebrandingu zgodnego z przyszłą nazwą firmy.

PGE Energetyka Kolejowa będzie funkcjonowała jako spółka w ramach Grupy PGE. Celem nowego zarządu będzie integracja z Grupą PGE i pełne wykorzystanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracowników dla dalszego rozwoju spółki i Grupy PGE – powiedział Sylwester Szczensnowicz prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa – Chcemy, aby PGE Energetyka Kolejowa dynamicznie rozwijała nowoczesną i bezpieczną kolejową infrastrukturę energetyczną w Polsce.

Po spełnieniu warunków określonych w umowie wstępnej, podpisanej 28 grudnia 2022 roku, oraz po uzyskaniu zgody UOKiK, 3 kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sfinalizowała proces przejęcia PKP Energetyka.

PGE Energetyka Kolejowa, wcześniej PKP Energetyka, zapewnia zasilanie na rzecz transportu kolejowego w całej Polsce. Odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych i dysponuje sześcioma centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Eksploatuje 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych. Spółka zatrudnia 4,2 tys. pracowników.

Jędrzej Stachura

Przesnyski: Zakup PKP Energetyka zwiększa potencjał PGE i bezpieczeństwo energetyczne