Dąbrowski: Gaz będzie wiodącym paliwem ciepłownictwa

3 września 2019, 15:15 Energetyka
Prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski fot. ECB
Prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski fot. ECB

PGE Energia Ciepła zapowiada dalsze inwestycje w ciepłownictwo z udziałem mniejszych podmiotów z wiodącym paliwem gazowym. Prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski wystąpił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój w panelu pt. Wizja ciepłownictwa 2030, którego uczestnicy rozmawiali o przyszłości tego sektora.

– To pierwszy panel o ciepłownictwie w historii tego forum – zwrócił uwagę Dąbrowski.  Jako lider ciepłownictwa polskiego jesteśmy w zaawansowanym procesie inwestycyjnym. Przygotowujemy nowe źródła wytwarzania, we Wrocławiu czy Kielcach, w większości dużych miast w Polsce.

– Przygotowujemy się do zmiany miksu energetycznego – przyznał Dąbrowski. – W ciągu najbliższych lat to się nie zmieni, ale w PGE EC już teraz myślimy co będzie, kiedy węgiel nie będzie już podstawowym paliwem. Węgiel w coraz większym stopniu zalega. Emisja CO2 z niego jest większa od innych paliw – przekonywał Dąbrowski.

– Z tego względu planujemy odchodzenie od węgla. Wiodącym paliwem w najbliższych latach będzie gaz. Przygotowujemy większość swoich jednostek na paliwo gazowe. Ten trend będzie dla polskiego ciepłownictwa wiodący. Namawiamy też mniejsze podmioty ciepłownicze aby nie zwlekały i razem z nami przeszły przez ten trudny okres transformacji, która będzie bardzo kapitałochłonna – powiedział prezes PGE EC.

Przypomniał, że to samorządy są odpowiedzialne za rozwój ciepłownictwa. PGE EC rozmawia z ich przedstawicielami na temat nowych inwestycji. Zdaniem prezesa Dąbrowskiego jego firma nie patrzy na krótkoterminowy zysk, ale prowadzi długofalową politykę pozwalającą rozwijać sektor.