Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol podpisała dzisiaj list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PGE Energia Odnawialna, poinformowały spółki. Instalacja o mocy 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh w najbardziej prawdopodobnym wariancie będzie produkowała czystą energię na własne potrzeby Grupy Azoty Siarkopol, a partnerzy nie wykluczają dalszego znaczącego rozwoju projektu, w formule wspólnego przedsięwzięcia.
„Budowa instalacji fotowoltaicznej, a przede wszystkim zawarte porozumienie stanowią nową jakość współpracy spółek z udziałem kapitału Skarbu Państwa. Mamy bowiem do czynienia ze skutecznym połączeniem rekultywacji terenów pogórniczych z budową nowoczesnego przedsięwzięcia zwiększającego proekologiczny potencjał energetyczny kraju” – powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego. Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych Grupy Azoty Siarkopol na terenie świętokrzyskiej gminy Osiek. W najbardziej prawdopodobnym wariancie będzie produkowała czystą energię na własne potrzeby Siarkopolu. Według wstępnych planów, do końca 2019 roku zostanie zawarta umowa uszczegółowiająca warunki współpracy, a elektrownia składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r. „Będzie to pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego. Dzięki umowie corporate PPA, czyli Power Purchase Agreements, umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od Grupy PGE, Siarkopol uzyska dostęp do czystej i ekologicznej energii na bardzo korzystnychwarunkach” – wyjaśnił prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Henryk Baranowski.
„Jesteśmy firmą, w której szczególną uwagę przywiązuje się do kwestii związanych z ochroną środowiska. Współpraca z PGE Energia Odnawialna, liderem OZE w Polsce pomoże nam zmniejszyć znacząco tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych wynikającą z naszej działalności. Ponadto projekt ten pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, dzięki niższym przewidywalnym kosztom energii, ale będzie też istotny dla regionu z uwagi na dodatkowe wpływy podatkowe gminy” – dodał prezes Grupy Azoty Siarkopol Trajan Szuladziński. Strony porozumienia wskazały ponadto, że inwestycja na terenie Kopalni Siarki Osiek wpisuje się w Program rozwoju fotowoltaiki grupy kapitałowej PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy zainstalowanej z energii słonecznej. W kręgu zainteresowania spółki są tereny niewykorzystywane w działalności GK PGE oraz takie, jak w Osieku, gdzie zakończono działalność przemysłową. Budowa elektrowni fotowoltaicznych pozwoli nadać im nowy charakter i może stać się istotnym elementem ich rekultywacji.
PGE Energia Odnawialna nie wyklucza, że w kolejnych latach – biorąc pod uwagę zasób gruntów posiadanych przez Siarkopol – partnerzy dobudują kolejne elektrownie PV o łącznej mocy nawet kilkudziesięciumegawatów, tym razem w formule wspólnego przedsięwzięcia (spółki), z opcją wykorzystania możliwości oferowanych przez aukcyjny system wsparcia. W ramach współpracy GK PGE rozważa również wyposażenie elektrowni PV w magazyn energii. Mógłby on być wykorzystywany jako bufor dopasowujący produkcję instalacji do zapotrzebowania Grupy Azoty Siarkopol lub jako zapasowe źródło zasilania. „Dzięki współpracy największych w Polsce grup: energetycznej oraz chemicznej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia PV, która będzie sprzedawać energię elektryczną bez wsparcia w postaci aukcji czy zielonych certyfikatów. Dzięki takim inwestycjom nie tylko zwiększamy udział OZE w naszym kraju, dostosowując się do wytycznych polityki klimatycznej UE, ale i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki” – podkreślił p.o. prezesa PGE Energii Odnawialnej Arkadiusz Sekściński. Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol S.A. (dawniej KiZCHS Siarkopol S.A. w Grzybowie) rozpoczęła działalność w 1966 roku i jest obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
ISB News