Trwają badania środowiskowe w związku z budową jednej z największych farm PV w Polsce

8 lipca 2020, 14:15 Alert

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE poinformowała, że obecnie prowadzi badania środowiskowe związane z budową jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy 77 MW.

Farma powstanie do końca 2022 roku w podkarpackiej gminie Grębów na blisko 152 hektarach rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg.

Roczna produkcja energii elektrycznej przewidywana jest na ponad 77 tys. MWh, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 30 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Legnicy.

PGE informuje, że inwestycja uzyskała już warunki techniczne przyłączenia, a trwająca obecnie procedura środowiskowa zakończy się do połowy przyszłego roku. W kolejnym kroku rozpoczną się prace nad projektem budowlanym.

Dąbrowski: PGE może odejść od węgla za 25 lat, ale inwestuje w OZE

Budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Grębów na Podkarpaciu to jeden z wielu projektów słonecznych, które realizuje obecnie Grupa PGE. Jeszcze w tym roku oddane zostaną do eksploatacji cztery jednomegawatowe inwestycje w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Chodzi o PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które zwyciężyły w 2019 roku podczas aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii.

– To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i  umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Zabezpieczyliśmy już na potrzeby tego programu ponad 1000 hektarów gruntów. Na takiej powierzchni można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 500 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

PGE EO/Patrycja Rapacka