AlertEnergetykaOZEWykop

PGE i Orsted wybrały inżyniera kontraktu przy budowie części lądowej projektu Baltica

Offshore. Fot. PSEW

Offshore. Fot. PSEW

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Orsted podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” oraz „Energopomiar” umowę na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

– Dla PGE bardzo ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał krajowych dostawców i wykonawców usług w łańcuchu dostaw dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Z satysfakcją powierzamy funkcję inżyniera kontraktu konsorcjum składającemu się z polskich przedsiębiorstw, potwierdzając tym samym, że krajowe firmy mają odpowiedni potencjał, by przystępować do przetargów w ramach tak dużych inwestycji związanych z morską energetyką wiatrową – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Do zadań inżyniera kontraktu należy m.in. stała kontrola nad jakością oraz postępem prac realizowanych przez generalnego wykonawcę. Zakres podpisanej umowy obejmuje także udział w inspekcjach i odbiorach fabrycznych oraz organizację okresowych kontroli BHP.

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie, w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie obu etapów projektu, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW nastąpi jeszcze w tej dekadzie.

Ørsted to wywodzący się z Danii koncern, który jest dziś obecny na 10 rynkach, zaczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Ørsted rozwija, buduje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne swoim klientom. W 2020 roku przychody grupy wyniosły 7,1 mld euro.

Grupa PGE wytwarza 41 procent produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 procent. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 procent, obsługując 5,5 mln klientów.

Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

PGE i Ørsted podpisały kontrakt na turbiny offshore. „W historii Polski nie było większej takiej inwestycji energetycznej”


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X