PGE i Orsted łączą siły na Bałtyku i tworzą spółkę Baltica 2

24 sierpnia 2023, 09:00 Alert

PGE i Ørsted Wind Power złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorcy w oparciu o spółkę Elektrownia Wiatrowa Baltica-2, podał Urząd.

DEME Group offshore
DEME Group offshore

Wniosek został złożony 16 sierpnia 2023 roku. Sprawa jest w toku.

– Planowana koncentracja ma dokonać się w drodze utworzenia przez PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Ørsted Wind Power A/S wspólnego przedsiębiorcy w oparciu o spółkę Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 – czytamy w komunikacie

Działalność Baltica 2 skupia się głównie na przygotowaniu, budowie oraz prowadzeniu morskich elektrowni wiatrowych, ale ostatecznie spółka będzie nabywać usługi związane z wykonywaniem tego zadania. Po wybudowaniu farmy wiatrowej, Baltica 2 będzie prowadziła działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, podano.

Ørsted Wind Power A/S należy do duńskiej grupy energetycznej, na czele której stoi Ørsted A/S. Grupa Ørsted głównie rozwija, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i zakłady bioenergetyczne.

Grupa PGE wytwarza 41 procent produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 procent. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 procent. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km kwadratowych PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 procent a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 procent. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

ISBnews / Jacek Perzyński

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową