Wszystko

PGE rozpoczęła szacowanie strat po osuwisku w Turowie

Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zakończyła akcję ratowniczą i rozpoczęła szacowanie strat związanych z osuwiskiem w Kopalni Węgla Brunatnego Turów (KWB Turów), podała spółka. Trwa również przygotowywanie harmonogramu przywrócenia zdolności wydobywczych.

Akcja ratownicza, której celem było zabezpieczenie sprzętu i infrastruktury została zakończona, a sytuacja w rejonie osuwiska ustabilizowała się.

– Rozpoczęły się procedury szacowania strat oraz trwają intensywne przygotowania harmonogramu przywrócenia pełnych zdolności wydobywczych w kopalni. Sytuację na miejscu na bieżąco monitoruje zespół awaryjny, który konsultuje się z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na miejscu są także inspektorzy z Okręgowego Urzędu Górniczego z Wrocławia – czytamy w komunikacie.

PGE wskazała też, że dostawy paliwa do Elektrowni Turów odbywają się regularnie i nie są zagrożone. Obecnie w kopalni pracują trzy fronty wydobywcze, a węgiel z odkrywki jest dostarczany bezpośrednio do elektrowni, jak i magazynowany w zasobniku.

Pięć spycharek z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów zostanie skierowane do prac przy budowie nowych frontów węglowych w KWB Turów. Trwają intensywne prace związane z zapewnieniem odbioru popiołu z Elektrowni Turów i niezbędnych ilości nadkładu z kopalni, podano także.

Elektrownia Turów pracuje z mocą nieznacznie obniżoną w stosunku do średniego wykorzystania bloków energetycznych w ostatnich miesiącach – ok. 500 MW.

– Spółka PGE GiEK informuje, że wystąpienie osuwiska w Kopalni Turów nie wiąże się z żadnymi zmianami w strukturze oddziału. Miejsca pracy nie są zagrożone, a kopalnia uruchomiła nawet dodatkowy nabór na 10 operatorów spycharek, którzy mają podjąć pracę niezwłocznie po zakończeniu rekrutacji, trwającej do 12 października br. – czytamy dalej.

Do osuwiska w KWB Turów doszło w nocy z 26 na 27 września br.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

ISBnews


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X