PGNiG zakupiło w pierwszym półroczu tego roku o 17 procent więcej gazu ziemnego niż w roku poprzednim. Spółka tłumaczy, że to efekt mroźnej zimy w tym roku oraz konieczności uzupełniania zapasów w magazynach. Import w pierwszej połowie tamtego roku wyniósł 4,1 mld m sześc. Rok później sięgnął 4,8 mld m sześc. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wzrosły zakupy gazu z kierunku wschodniego o 17 procent względem analogicznego okresu w roku poprzednim. To wzrost o blisko 700 mln m sześc.
Rosjanie chwalą się eksportem
Rosyjski Gazprom przekazał, ż przez sześć i pół miesiąca tego roku zwiększył eksport gazu o 24,3 procent w ujęciu rocznym, do 107,5 mld m sześc. m gazu. Rekord eksportu gazu ziemnego z Rosji został zanotowany w 2018 roku, kiedy Gazprom sprzedał za granicę 108,9 mld m sześc. Z danych Gazpromu opublikowanych przez Kommiersant wynika, że w czasie sześciu i pół miesiąca tego roku Gazprom zwiększył import do Turcji o 205 procent, Rumunii – o 294 procent, Serbii – o 123, 5 procent, Bułgarii – o 44,1 procent. W tych czterech przypadkach chodzi o efekt oddania do użytku Turkish Stream. Rosjanie zwiększyli takzę eksport do Niemiec o 43,3 procent. Mniejszy wzrost odnotowali w Polsce (16,5 procent), Włoszech (15 procent), Francji (10,3 procent).
Gazprom jest blisko historycznego rekordu sprzedaży gazu do Europy
Ile gazu z Rosji trafia do Polski?
Nieco inne dane, ale tylko z pierwszej połowy 2021 roku, podaje Gazprom Export. Polska miała w pierwszym kwartale tego roku zwiększyć zakupy gazu z Rosji o 18,6 procent. BiznesAlert.pl zapytał PGNiG o to, o ile wzrosły zakupy gazu zimnego w pierwszym półroczu tego roku względem roku poprzedniego. W ostatnich trzech latach wolumen importu gazu z kierunku wschodniego do Polski ulegał zmniejszeniu. W pierwszym półroczu 2018 roku Polska zakupiła od Rosji 5,5 mld m sześc. gazu. W analogicznym okresie rok później było to już 3,9 mld m sześć, a w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku – 4,1 mld. PGNiG odpowiada na pytania redakcji i wskazuje, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wzrosły zakupy gazu z kierunku wschodniego o 17 procent względem analogicznego okresu w roku poprzednim. To wzrost o blisko 700 mln m sześc. w stosunku do roku poprzedniego ubiegającego pod znakiem pandemii. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku PGNG kupiło więc z kierunku wschodniego ok. 4,8 mld m sześc. – Wzrost jest wynikiem m.in. zwiększonego zapotrzebowania przede wszystkim w okresie zimowym w porównaniu do zimy w roku poprzednim – podkreśla PGNiG. Czas po okresie grzewczym jest wykorzystywany do zapełnienia magazynów gazu i uzupełnienia zapasów przed kolejnym rokiem gazowym, który rusza pierwszego października.
Bardziej miarodajne są jednak dane z całego roku. Wynika z nich, że import z kierunku wschodniego wyniósł w pandemicznym 2020 roku 9,0 mld m sześc. w porównaniu z 8,95 mld m sześc. rok wcześniej. Udział gazu rosyjskiego w łącznym imporcie gazu ziemnego przez PGNiG utrzymał się na poziomie ok. 60 procent.
Bartłomiej Sawicki
Jedna czwarta importu PGNiG to LNG. Kontrakt jamalski blokuje głębsze zmiany