Zwycięstwo nad Gazpromem daje rekordowe wyniki PGNiG

19 listopada 2020, 06:30 Alert
Gazprom
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Niższe ceny gazu w kontrakcie jamalskim możliwe dzięki zwycięstwu w arbitrażu z Gazpromem pozwoliły PGNiG zanotować rekordowe wyniki.

PGNiG podaje, że po pierwszych dziewięciu miesiącach roku PGNiG miało 27,43 mld zł przychodów ze sprzedaży, o 7 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniosły 29,65 mld złotych. Jednocześnie Grupa obniżyła koszty operacyjne o 31 procent do 19,19 mld zł z 27,81 mld zł rok wcześniej. Pozwoliło to wypracować EBITDA na poziomie 10,69 mld zł, a więc o 168 procent więcej niż przed rokiem (3,98 mld zł). EBIT wzrósł jeszcze bardziej, bo o 346 procent do 8,24 mld zł z 1,85 mld po trzech kwartałach 2019 roku.

Spółka przekonuje, że wyniki osiągnięte przez GK PGNiG w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku pozostają bardzo dobre również po ich oczyszczeniu z efektów odpisów majątku trwałego i rozliczenia nadpłaty za dostawy gazu w ramach kontraktu jamalskiego w efekcie wygranego arbitrażu z Gazpromem. Bez wpływu tych czynników na wynik finansowy, EBITDA GK PGNiG wyniosła 5,5 mld zł – o 32 proc. więcej niż w ubiegłym roku, a EBIT – 3,06 mld zł, a więc o 51 procent więcej rok do roku. – Kluczowe znaczenie dla wyników finansowych GK PGNiG w kolejnych kwartałach ma zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim a nie zwrot nadpłaty za dostawy gazu zrealizowane w ramach tego kontraktu w poprzednich latach. Wygrana w arbitrażu zdecydowanie poprawiła warunki prowadzenia naszej działalności handlowej poprzez większe powiązanie kosztu zakupu gazu ze Wschodu z rynkowymi notowaniami tego paliwa w Europie. To nie pieniądze zwrócone przez Gazprom stanowią o sile naszej Grupy Kapitałowej – zaznaczył prezes Paweł Majewski.

Rosyjski Gazprom odpowiedział na apel PGNiG o obniżkę cen gazu w kontrakcie jamalskim możliwy w okienku negocjacyjnym w 2020 roku. Złożył własny wniosek o podwyżkę, zapowiadając dalszą batalię o cenę dostaw. 

PGNiG/Wojciech Jakóbik

Spięcie BiznesAlert.pl. Czy Gazprom stoi czy leży, pieniądz za arbitraż przegrany z Polakami się należy