PKN Orlen będzie rozmawiał z branżą o łańcuchu dostaw przy budowie offshore na Bałtyku

1 grudnia 2020, 17:00 Alert
Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope

PKN Orlen oraz spółka celowa Baltic Power organizują spotkanie w formule on-line z firmami zainteresowanymi współpracą przy realizacji morskich farm wiatrowych. Podczas spotkania z potencjalnymi uczestnikami łańcucha dostaw, PKN Orlen ma przedstawić status przygotowań do inwestycji, jej harmonogram oraz podejście spółki do współpracy z lokalnymi dostawcami.

PKN Orlen Offshore Wind Supply Chain Meeting 2020 to – jak przekonuje koncern – otwarcie dialogu technicznego z rynkiem. Jego kontynuację stanowić będą zaplanowane przez Koncern na rok 2021 spotkania warsztatowe dla poszczególnych obszarów technicznych inwestycji.

Plany PKN Orlen dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku mogą być szansą dla polskich firm i przedsiębiorstw. – Inwestycje w obszarze morskich farm będą potrzebowały silnego i sprawnie działającego łańcucha dostaw. Warunki na Bałtyku, położenie geograficzne Polski oraz deklarowana już gotowość firm i przedsiębiorstw do zaangażowania w nowy obszar biznesowy sprawia, że branża offshore wind ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Oznacza również wielomiliardowe inwestycje oraz utworzenie tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry – wyjaśnia koncern.

PKN Orlen planuje budowę farm wiatrowych na Bałtyku z udziałem lokalnych podmiotów, będących wykonawcami wybranych elementów, jak i poddostawcami zagranicznych doświadczonych przedsiębiorstw. Z uwagi na koszty i 25-letni okres eksploatacji w ekstremalnych, morskich warunkach, przed dostawcami usług i komponentów dla morskich farm wiatrowych stawia się wysokie wymagania jakościowe. – Dlatego bardzo istotna jest współpraca pomiędzy przemysłem a inwestorami, by wspólnie odpowiedzieć na wzajemne oczekiwania – argumentuje spółka.

PKN Orlen/Bartłomiej Sawicki