EnergetykaGaz.Ropa

PGNiG popiera połączenie z Orlenem (RELACJA)

Konferencja wynikowa PGNiG z 19 listopada 2020 roku. Fot. PGNiG

Konferencja wynikowa PGNiG z 19 listopada 2020 roku. Fot. PGNiG

PGNiG podsumował dobre wyniki uzyskane przez poprzednie zarządy i opowiedział się za połączeniem z PKN Orlen.

Nie tylko retroakcja Gazpromu

– Przejmuję spółkę w dobrej kondycji, co jednoznacznie potwierdzają wyniki po trzech kwartałach 2020 roku. Możemy się pochwalić wynikami rekordowymi wśród pozostałych spółek – powiedział nowy prezes Paweł Majewski. – Jesteśmy firmą osadzoną na zdrowych fundamentach. Pomimo pandemii zachowaliśmy trend wzrostowy pod względem sprzedaży gazu. Sprzedaliśmy go o cztery procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zarząd spółki zapewnił, że zmiana formuły cenowej i retroakcja, czyli zwrot środków przez Gazprom w związku z arbitrażem mają znaczący wpływ na wyniki PGNiG, ale nie tylko one. – Także bez nich wyniki po dziewięciu miesiącach wskazują na stabilny wzrost – przekonywał Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych. Świadczą o tym wzrost wspomniany sprzedaży gazu i spadek kosztów operacyjnych o 12 procent.

Wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski mówił o wydobyciu tej firmy w Polsce i Norwegii. Mówił o odkryciu złoża Warka, które może dać od 8 do 30 mld m sześc. gazu. PGNiG chce osiągnąć prawie mld m sześć. gazu wydobycia na szelfie norweskim w 2021 roku oraz 2,5 mld m sześc. oczekiwanego wydobycia w 2023 roku. Dostępne złoża to prawie 200 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej.

Celem wydobycia w Polsce jest zaś utrzymanie około czterech mld m sześc. rocznie. – To kwestia bezpieczeństwo i możliwość dostarczania gazu spółkom z naszej grupy – tłumaczył Perkowski. W analizowanym okresie PGNiG gospodarował wydobycie na Podkarpaciu w okolicach Przemyśla, zyskując 63 mln m sześc. gazu wysokometanowego. – To ilość może niewielka, ale sumarycznie pomaga utrzymać wydobycie na założonym poziomie – zapewnił.

Perkowski przyznał, że trwają zaawansowane prace nad budową bloku kogeneracyjnego w Elektrociepłowni Żerań i Przemyślu oraz podobne zakładające przestawienie pracy na gaz. – Łatwo zauważyć, że działamy na rzecz rozwoju rynku gazu w naszym kraju, co jest korzystne przede wszystkim dla naszych klientów – zapewnił Perkowski.

– Komunikowaliśmy o kontrakcie z Orsted oraz Aker BP. To istotne wydarzenia trzeciego kwartału, bo z jednej strony umożliwiają dalszą dywersyfikację dostaw przez Baltic Pipe, ale z drugiej strony realnie podnoszą efektywność optymalizacji bezpieczeństwa energetycznego państwa – zapewnił wiceprezes Jarosław Wróbel. Wspomniał o nowym kontrakcie z KGHM pozwalającym zwiększyć sprzedaż gazu tej spółce o 190 mln zł.

Tymczasem rozbudowa sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce przez Polską Spółkę Gazownictwa jest możliwa dzięki zwrotowi ku źródłom mniej emisyjnym przez politykę klimatyczną, programowi Czyste Powietrze oraz rządowemu planowi rozwoju sieci gazowej w Polsce. – Chcemy zaoferować gaz 300 gminom do 2020 roku, już ponad 100 z nich dostało gaz – wyliczał Wróbel. Dzięki temu w badanym okresie zostało zawartych ponad 96 tysięcy umów przyłączeniowych.

Wiceprezes PGNiG ds. innowacji Arkadiusz Sekściński przyznał, że jego koncern przystąpił do dwóch organizacji europejskich: European Clean Hydrogen Alliance pod auspicjami Komisji Europejskiej i Hydrogen Europe zajmujących się gospodarką wodorową. Zamierza także budować Odnawialne Źródła Energii na wybranych budynkach firmy.

Przedstawiciele PGNiG nie odpowiedzieli bezpośrednio na pytanie o to, czemu nie zaangażowali się w wydobycie gazu z szelfu Morza Czarnego na wodach Rumunii. – PGNiG na bieżąco i stale monitoruje rynki zagraniczne pod kątem możliwości przejęcia interesujących aktywów poszukiwawczych i wydobywczych. Oferty są analizowane pod kątem potencjału ekonomicznego i wydobywczego oraz miejsca w aktywach spółki. O najważniejszych z nich informujemy i tak też jest w tym przypadku – odparł enigmatycznie prezes Paweł Majewski na pytanie BiznesAlert.pl w tej sprawie.

Tak dla fuzji z Orlenem

Najważniejsza odpowiedź udzielona BiznesAlert.pl dotyczyła potencjalnego połączenia PKN Orlen i PGNiG. – Transformacja energetyczna jest faktem. Polska musi dostosować się do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu. Takie wymagania stawia przed nami także polityka energetyczna Polski – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

– Połączenie dużych graczy sektora w jeden silny, stabilny koncern multienergetyczny może przynieść wyłącznie korzyści: możliwości inwestowania znacznych środków w rozwój energetyki, który nieuchronnie nas czeka w związku z transformacją, to stabilna pozycja ekonomiczna, to duża kapitalizacja dająca bezpieczeństwo i umożliwiająca skuteczne konkurowanie na rynkach zagranicznych na których PKN Orlen i PGNiG już prowadzą aktywne działania. Choć przesądzą o tym decyzje akcjonariuszy, to uważamy, że to dobry kierunek.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X