Atom wdarł się przebojem na listę strategiczną. Nadzieja na szybszą budowę w Polsce

25 października 2023, 16:00 Alert

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii w Parlamencie Europejskim dopisała atom na listę technologii pozwalających na budowę gospodarki zeroemisyjnej. To sukces zwolenników energetyki jądrowej jak Francja, który może przyspieszyć procedury pozwoleniowe i budowę.

Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome
Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome

Komisja ITRE poparła plan wsparcia technologii zeroemisyjnych w ramach Net-Zero Industry Act służących ochronie klimatu i dopisała na ich listę energetykę jądrową. Rozwiązania z tego zestawienia będą mogły liczyć na szybszą procedurę przyznawania pozwoleń, ułatwione finansowanie, a co za tym idzie szybszą budowę.

To sukces Francji, która jest największą potęgą energetyki jądrowej w Europie z trzema czwartymi atomu w miksie energetycznym, który będzie szczególnie ważny dla Polski. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor w 2033 roku. Przyspieszenie procedur i ułatwienie finansowania w ramach Net-Zero Industry Act zwiększy szansę na dotrzymanie tego wyśrubowanego terminu. Uznanie projektu za strategiczny z punktu widzenia zabiegów o dojście do zeroemisyjności będą mogły liczyć na decyzję w ciągu 6-9 zamiast 9-12 miesięcy.

Polskie Elektrownie Jądrowe, Bechtel i Westinghouse mają umowę projektową zakładającą przygotowanie projektu elektrowni na Pomorzu do 2025 roku. Powstaje też model finansowania.

Parlament Europejski / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Układ atom za węgiel. Polska w Trójkącie Weimarskim